Vernisáže se účastnila autorka, malířka Blanka Mánková, která prožila část života na Svatém Tomáši a v Horské Kvildě. Představuje díla, při jejichž tvorbě se inspirovala zdejšími lesy, loukami, jezery, potoky, kopci či slatěmi.

„Mé oblíbené téma jsou také květiny," uvedla Blanka Mánková. "Některé obrazy mají loveckou tématiku. Ve všech případech jde o olejomalby.“ Malířka má za sebou desítky výstav nejen u nás, ale i v zahraničí. Například v Praze, Klatovech, Písku, šumavském Srní nebo Čkyni, kde žije posledních 30 let.

Přehled kandidujících stran a zatím známých lídrů pro krajské volby 2020 v jižních Čechách.
Krajské volby: Tři hejtmani i koronavir

„Pamatuji, jak jsme chodili na houby či brusinky pod Vítkovým Kamenem, tam jsem nasbírala celé umyvadlo," zavzpomínala. "Nikdy jsem jich víc neviděla. Vzpomínám na množství tetřívků, kterých bylo v toku jako vran na louce. Jinak to byl život v hraničním pásmu s neustálým sledováním pohraničníků, kde jsem měla jen pár známých, což byly manželky lampasáků.“

„Jsem rád, že se Frymburk stal místem výstavy," řekl starosta Frymburka Ota Řezáč. "Pro oblast je vždy nejcennější to, co v ní, respektive z ní, vznikne. Regionální produkt. A umění, ať výtvarné, či řemeslné, je takovým produktem. Blanka Mánková je s Lipenskem bytostně spjatá. Věřím, že navozené zážitky či vjemy z prohlídky jejích obrazů budou silné.“

Rekord v počtu piknikujících lidí v jeden den, o který se snažil Spolek proti samotě, zkusili podpořit v neděli čtenáři a redaktoři Deníku. Foto: Deník/Alena Pancerová
Piknik s čtenáři a redaktory Deníku

Blanka Mánková se narodila před 69 lety v Praze, kde prožila mládí. Po maturitě nastoupila na fakultu architektury ČVUT, tam malovala v ateliéru prof. Jaroslava Kándla. Osud ji však táhl do jižních Čech, kde její manžel dostal místo hajného na Svatém Tomáši. Blanka opustila školu, rodiče a velkoměsto, aby od r. 1972 žila se svým mužem a prvním synem v Bohem zapomenutém kraji, kde lišky dávaly dobrou noc. Na malbu moc času nebylo.

Po dvou letech se přestěhovali do hájovny na Horské Kvildě. V srdci Šumavy prožila malířka 15 let a po „mateřské“ přestávce, ji zádumčivá krása Šumavy, zrádné slatě s tajemnými jezírky, proměny krajiny v ročních obdobích opět přiměly postavit se k malířskému stojanu.

Malířka Blanka Mánková.Zdroj: Pavel PechoušekBlanka Mánková se v roce 1981 stala členkou Českého fondu výtvarných umění a pravidelně vystavovala u nás i v zahraničí. Prostřednictvím Art Centra si její obrazy mohli prohlédnout znalci umění v Itálii, na celostátní výstavě „Myslivost a příroda“ v Brně 1985 vystavovala soubor Myslivecký rok. S těmito obrazy se pak zúčastnila výstav Českomoravského mysliveckého svazu v Jugoslávii, Německu, Rusku. Svá díla vystavila na světových výstavách myslivosti v Norimberku v roce 1985 a o rok později ve Frankfurtu nad Mohanem. Na jaře 1989 měla samostatnou výstavu v Mexiko-City a ve státě Micoacán, zprostředkovanou Československou společností pro mezinárodní styky.

Pavel Pechoušek z Turistického spolku Lipenska