Na českokrumlovském náměstí zní kravské zvony a udivené či zpola vyděšené výkřiky turistů. Je čtvrtek a právě vstoupily na plochu čtyři majestátné postavy Krampusů, alpských čertů. Někteří turisté, zvláště japonští, jim jsou maximálně po prsa. Snad v tu chvíli s láskou vzpomínají na svoji Godzillu. Ta existuje jen ve filmech, ale v Krumlově proti nim stojí najednou tváří v tvář.

Za nevšední podívanou stojí Rakušan Alfréd Kofler, žijící už dvacet let v Holubově, Svému okolí je známý jako Fred. Tradice Krampusů vznikla v Rakousku a jejich unikátní masky byly jednou z věcí, po níž se Fredovi v jihočeských luzích a hájích občas zastesklo. Před pěti lety si vypůjčil dvě masky a s kamarády začal postupně krampusovské reje předvádět i v Holubově. „Mělo to obrovský úspěch," dodala včera Fredova žena Naďa Koflerová. Výroba Krampusovy masky trvá poměrně dlouho. „Výrobu té poslední jsem měla možnost sledovat od jejího zrodu. Nejprve řezbářskou práci, kterou provedl umělecký truhlář Luboš Bürger z Chlumu. Pak už se můj manžel pustil do malování obličeje, což se samozřejmě pak několikrát vylepšuje," dodala Naďa Koflerová.

Poté se maska připevní na nějakou helmu, doplňují se vlasy, což jsou většinou kozí a ovčí kůže doplněné umělými parukami. Případně se propracují světýlka do očí. Ďábelskou čtyřku, která jen tak ve volném čase, zdarma a z radosti navštívila ve čtvrtek krumlovské náměstí, tvoří Fred Kofler, Josef Ferneza, Zdeněk Svoboda a Martin Ferenčík.

Krampusové se po alpských vesnicích a městech potulují od listopadu do ledna, svátek mají pátého prosince. Krampus (údajně odvozeno z rakouského slova „krampas" – neživý) připomíná našeho čerta, ale dá se charakterizovat i jako alpské strašidlo. Tato tradice vznikla totiž právě v Alpách a nejznámější je právě v těsně sousedících zemích. Základem kostýmu je ručně vyřezávaná a ručně malovaná obličejová maska nejčastěji z borového či lipového dřeva. Ke kostýmu patří i rohy z muflonů, kamzíků, beranů a dalších na horách žijících zvířat. Z těch se používají i kožešiny. 

Každý kostým i maska se často dají charakterizovat už jako umělecké dílo. Maska bývá vysoká několik desítek centimetrů, člověk se z ní nejčastěji dívá ústy Krampuse, nebo jeho nosem. Každý Krampus  mívá kravský zvon, kravský ocas a vrbové koště či řetěz. Hlasité zvonění kravských zvonů prý má moc zahánět zlé lidi.