Na prostranství u školy si mohli užít sobotní pohody a sousedského setkání s muzikou, občerstvením a dalším programem. Dokonce mohli ochutnat v naší končině neobvyklá jídla asijské kuchyně. Představil je sám starosta Křemže Josef Troup, který se neváhal odít do zástěry a podávat vysvětlení, co za jídla to pro návštěvníky připravil.

„Baví mě vařit,“ pravil. „Loni jsem na Křemežském víkendu dělal indickou kuchyni. Moje nejoblíbenější jsou pákistánská, indická. Mám k východu vztah. Dnes tady vidíte kuchyni Levanty. Levanta je oblast Východního Středomoří. Představuji zde tedy jídla zemí jako Libanon, Jordánsko, Sýrie, Turecko… V pokrmech jsou hodně zastoupeny luštěniny, je to v podstatě vegetariánská, lehká kuchyně. Pro nás, Čechy, jsou to nezvyklé chutě.“

Rozloučení s létem v Dolním Třeboníně.
OBRAZEM: Rozloučení s létem v Třeboníně nahradilo Rozloučení se školou

Starosta se tak snaží vyprovokovat k ukázkám dobrých jídel i další milovníky vaření. Zatím se to moc nedaří. „Snažíme se dělat něco pro lidi a většinou nikdo už nic nového nevymyslí, tak už loni jsem si říkal, že se musíme nějak zapojit, třeba se k nám někdo přidá,“ říkal s úsměvem a pak přiblížil, jaká jídla mohou zájemci ve stánku na Loučení s létem ochutnat. „Dnes tu máme Baba ganoush – lilkový krém. Lilek se dlouho peče, až se úplně rozpeče, pak se mixuje s kořením, česnekem, to je oblíbené libanonské jídlo, pochoutka. Götzleme jsou turecké placky. Turci je dělají většinou z jehněčího masa bud s čerstvým sýrem nebo s tvarohem. Zapečené. Tajin znáte. Ten tvoří v podstatě arabské, marocké koření, cuketa, dýně, lilek, cizrna, rajčata, česnek, cibule. Mžadra - typiclé izraelské jídlo. To je zelená čočka s rýží, hodně smažené cibule, kurkuma, římský kmín a podobně. Zeleninový kuskus –typické studené libanonské jídlo. Polentové placky. To se polenta uvaří s kořením, dá se ztuhnout. Pak se nakrájí na kostičky a griluje se. Zatar oil je v oleji namíchaná směs koření východního středomoří, do kterého si lidé třeba namáčejí chleba. Každá rodina má svůj speciální recept.“ Dobrovolné příspěvky na tyto „koštovačky“ pak putovaly do mateřské školky.

Loučení s létem dětem nabídlo pohádky Teátru Pavla Šmída. Pionýři a rybáři pro děti připravili trasu s úkoly a odměnami. A k večeru přišly na řadu Dřevěné hry s Křemílkem. Vyhrávala Skalačka a večer Maxa Band.