Svůj boj s časem začíná prohrávat bývalé křemežské kino. Zatímco dříve objektem zněl pobavený smích či dojatý pláč, dnes mezi zdmi hřmí akorát ostré kytary a dunivé bicí. Kdysi oblíbené centrum zábavy totiž využívají už jen místní kapely pro své zkoušení.

Jenomže pomalému úpadku kina či bývalé Sokolovny už nehodlají zastupitelé nadále nečinně přihlížet. Rozhodli se objekt zachránit a najít pro něj nějaké smysluplné využití.

Jelikož je otázka umístění objektu v centru a v obytné zástavbě pro místní dost citlivá, chce nyní vedení obecního úřadu po svých občanech odezvu. Jinými slovy, začala sbírka názorů, jak se k otázce kina postavit.

„Rozhodli jsme se oslovit veřejnost, aby nám k tomu řekla svoje. S podobnou prosbou jsme se na lidi obrátili už v roce 2008, ale nikdo moc nereagoval. Teď to vypadá optimističtěji, první návrhy už přicházejí,“ řekl včera křemežský starosta Josef Troup.

Názory obyvatelstva se zatím shodují se záměrem zastupitelů. Ti chtějí pracovat s variantou víceúčelového domu. V objektu by tak vznikly prostory pro spolky, kapely, zázemí pro divadlo, malé fitness centrum, případně i komerční prostory.

Nastěhovala by se do něj i místní základní umělecká škola, o kterou mají děti zájem. „S touto vizí zatím všichni sympatizují. Multifunkční budova by nám vyřešila hned několik problémů,“ řekl Josef Troup.

Až městys vyslyší názory křemežských obyvatel, které určitě vezme v úvahu, zadá soutěž na architektonickou studii. Až bude hotová realizační dokumentace, začne boj o získání potřebné dotace, která pomůže zchátralé budově vrátit zašlou slávu.

„Záchrana dá hodně práce, protože budova opravdu rychle chátrá,“ podotkl předseda Tělovýchovné jednoty Sokol Křemže Vladislav Štindl.