Jenomže moderní technologie nechce fungovat tak, jak by měla.

Lidé z křemežských osad konečně nebudou přicházet o informace z obecního rozhlasu. Díky moderní bezdrátové technologii bude rozhlas fungovat i tam, kde to dříve nebylo možné.

„Jelikož máme osady rozeseté po velkém území, tak nám rozhlas funguje jen v Křemži, Chlumu a Mříčí. Sedm osad ho tedy nemá,“ řekl starosta Křemže Josef Troup. „Máme na projekt přislíbenou dotaci, tak snad vyjde.“

Rozhlas začíná být aktuálním tématem i v sousední obci Brloh. Ta se sice už několik let může chlubit bezdrátovou technologií a pokrytím veškerých osad, avšak kvalita je značně pochybná. Například v osadě Jaronín už dali před nějakou dobou místní lidé vedení obce jasně najevo, že se jim nefunkčnost hlášení značně nelíbí.

„V roce 2002 nám to dělala jedna firma z Moravy, která hned následně zanikla. Podle kvality provedení je to jedině dobře,“ zakroutil hlavou starosta Brlohu Libor Lev.

Letos tedy Brloh počítá s modernizací sedm let staré technologie.

„Dohodli jsme se momentálně, že nám firma udělá novou digitální ústřednu a zmodernizuje hnízda na osadách. Chceme prostě vysoce moderní rozhlas,“ řekl Lev.

Řada výhod

Digitální hlášení má hned několik výhod. Kromě pokrytí si starostové chválí časování hlášení.

„To je opravdu výborná věc. Skvělé je také například, že si člověk může poslechnout hlášení přes telefon. Moderní ústředny jsou prostě nesmírně důležité,“ řekl Lev.

„Je to výhodné, protože díky záznamu může hlášení spustit až v sedm večer, takže se dostane k maximálnímu počtu lidí,“ řekl starosta Zlaté Koruny Milan Štindl. Zlatá Koruna má také pokryté celé své území. K modernizaci rozhlasu došlo v roce 2005.

Zdroj informací

Pro většinu občanů obcí je rozhlas stále hlavním zdrojem informací.

„Myslím, že v každé malé vesnici je rozhlas důležitý. Lidé se okamžitě dozvědí, když se něco děje, například svoz železa, očkování psů,“ řekla Lenka Švarcová z Českých Chalup. Podle ní ani internet nemůže hlášení konkurovat, protože ho nemají všichni. „Jinak si člověk může přečíst informace na vývěskách, které jsou na informační tabuli. U nás jsou také vyvěšené na zastávce,“ dodala.

Podle Lva je rozhlas nejdůležitější pro krizová hlášení. „Normálních hlášení příliš není. I tak je to ale důležité,“ řekl Lev.

S jeho slovy souhlasí i Josef Troup: „Lidé jsou na rozhlas tak zvyklí, že má pro ně nesmírný význam. Vždyť tu žije spousta starších lidí, kteří nevládnou internetu. Je tedy třeba rozhlas opečovávat.“