I zde jsou někteří problémoví občané, kteří nemají nic na práci, a tak sedí na místním náměstí, pijí alkohol, dělají nepořádek a žebrají. Pořádku se přitom místní domáhají jen velice těžko. Městysi totiž již několik let chybí policejní oddělení, odkud by policie „pomáhala a chránila".

Oddělení policie v Křemži bylo v rámci reorganizace zrušeno. Šetří se. „Prý se nemusíme bát. Že prý policie ve Křemži zůstane a změní se pouze systém organizace práce. Vše ale bude fungovat," tlumočil starosta Josef Troup zdůvodnění, kterého se mu dostalo od vedení policie. Nefunguje.

Kromě otrapů na náměstí se Křemže potýká i s vandalismem místní mládeže, která se pravidelně schází u bývalého kina a za školou. Bohužel se nescházejí, aby se doučovali. „V pátek večer tam bývá poklid. To tam ty děcka jenom klábosí, kouří a pijí," řekl místní trenér badmintonu Václav Koudelka. „Ale v neděli dopoledne už je tam velký nepořádek. Rozbité sklo naházené na cestě, kde jezdí auta. Všude lahve a krabice od vína. Zajíždět autem se tam bojíme, to je o gumy," uzavřel.

Kromě nepořádku, který tam školáci pravidelně dělají, ničí i majetek městyse a nejednoho aktivního občana, snažícího se výrostky usměrnit, poslali tam, kam světlo nesvítí.

V Křemži, která má necelých 2 500 obyvatel, bohužel není nikdo, kdo by na pořádek dohlížel. Když vedení Policie ČR zrušilo tamní policejní oddělení, odůvodnilo to tím, že v městysi je klid a bezpečí a že jeho potřeby pokryje policejní služebna. V té jsou policisté podle potřeby. To znamená, že se občas přijedou podívat. Policie obyvatelům Křemže „pomáhá a chrání" i na dálku. Zvenku služebny je červené tlačítko, které vás telefonicky spojí s operačním důstojníkem policie v Českém Krumlově. Ten případnou situaci vyhodnotí a následně koná.

Dříve v Křemži sloužilo na dvanáct policistů. Také možná proto tam byl klid a mír. Řešením by podle občanů mohlo být zřízení obecní policie. „Ale náklady na jednoho člověka jsou třeba půl milionu ročně. A potřebujete alespoň dva. Nemluvě o tom, že nemáme žádné vybavení," argumentuje starosta.
Situaci s povaleči na náměstí se nakonec pokusil vyřešit opatřením, kterému by se sám raději vyhnul. „Nemám rád vyhlášky, příkazy a podobně, ale tohle nás k tomu dohnalo," řekl starosta Josef Troup. „Takže jsme udělali to jediné, co jsme mohli – vyhlášku o zákazu požívání alkoholu a močení na veřejnosti," vysvětlil.

Problém by tak mohl být vyřešen. Leč není. Důvodem je to, že tento zákaz prostě nemá kdo vymáhat