Letos nese název Zahrada a její hmyzí obyvatelé, ale kupodivu tu v záplavě květů, rostlin a plodů spatříte i dámské róby. Šaty na výstavu zapůjčila švadlena Eva Štrbová z Chlumu.
„V sobotu při slavnostním zahájení jsme tu měli totiž i malou módní přehlídku na téma Květiny v módě," vysvětlila neobvyklou kombinaci předsedkyně svazu Marie Mikešová. „Jak název napovídá, šaty byly dozdobené květinami."

Marie Mikešová upozornila, že výstavu tvoří tři části: odpočinková, okrasná a užitková. „A navrch jsme přidali také seznámení se s užitečným a škodlivým hmyzem v zahradách," doplnila.

Díky křemežskému učiteli Dušanu Čudanovi můžete v expozici brouků spatřit, jaký existuje kromě včel užitečný hmyz jako čalounice růžová, pilorožka kyprejová, zlatěnka ohnivá či zlatoočka obecná a další. Obrázky přibližují i postrach zahrad krtonožku obecnou a celou škálu brouků jako střevlíka měděného, zlatitého, lalokonosce rýhovaného, zobonosku jablečnou a jiné.

Okrasné rostliny, plodiny a květiny na výstavu zapůjčili členové místního zahrádkářského svazu, ale i členové z jiných spřátelených organizací.

Z množství rozmanitých tvarů a barev dýní přechází zrak. „Jsou tu dýně Goliáš, hokaido, dýně muškátová, špagetová, patizony a další," popisovala zahrádkářka z Loučeje Eva Dudová. „Je tu, co se lidem urodilo na zahradách, ale některé plodiny či květiny byly záměrně vypěstované pro tuto výstavu." Třeba rozmanité druhy rajčat, které jejich majitelé pěstovali v nádobách, a pak celé rostliny i s plody přenesli na výstavu. „Některé sazenice rajčat jsme letos prodávali i na Křemežském veletrhu," podotkla Eva Dudová.

Okrasné dřeviny kolem jezírka se zurčící vodou zapůjčilo i zahradnictví z Chvalšinské. Jezírko s lekníny nejvíc upoutalo žáky II. A ze ZŠ Křemže, kteří si přišli výstavu prohlédnout. „To je nejlepší," přitakali sedmiletí Lukáš Hons a Filip Nosek. „Plavou v něm totiž rybky. Já viděl tři. A já dvě."

 Druháci neodešli z výstavy s prázdnou. Členky zahrádkářského svazu jim nabídly semínka zeleniny, a zejména po osivu mrkve se tak jen zaprášilo.
Na tvorbě výstavy se podílela řada členek, které už teď vymýšlejí, jak výstavu pojmou příští rok.

„Loni to byla výstava adventní," připomněla Eva Dudová. „V příštím roce ji přichystáme na téma Babiččina zahrádka. Bude to přehlídka výpěstků zahrádkářů a uspořádáme ji později než teď," prozradila.