Škola se během prázdnin potýkala s krizovou situací ve stavu pedagogického sboru, kdy velká část učitelů ze školy odešla. Pedagogický sbor se podařilo do začátku školního roku dát dohromady, nicméně zahájení vyučování se odehrálo ještě bez nového ředitele, kdy školu vedl pověřený ředitel Zdeněk Kubeš.

Nyní ale již v ředitelně chvalšinské základní školy kraluje nový ředitel. Stal se jím Petr Holba z Českých Budějovic.
„Nového ředitele vybrala 
v rámci konkurzního řízení komise," potvrdil starosta obce Jiří Borský.

Do řízení se přihlásili čtyři zájemci. Dvě ženy a dva muži. Všichni pedagogové prvního či druhého stupně. Komise se jednomyslně shodla na Petrovi Holbovi, který byl do funkce ředitele jmenován 1. října. Konkurzní řízení se odehrálo pod dohledem krajského úřadu a dalších institucí 14. září letošního roku. Řízení se mohl zúčastnit pouze adept s vysokoškolským vzděláním pedagogického směru a především měl zaujmout konceptem, jakým směrem by se škola dál měla ubírat.

Petr Holba se o konkurzním řízení dozvěděl vlastně náhodou. „Pan zastupující ředitel Kubeš sháněl učitele tělocviku. Já mám aprobaci tělocvik, informatika a dílny a jako učitel jsem působil ve Větřní," uvedl Petr Holba. „Následně jsem se od pana Kubeše dozvěděl, že se připravuje konkurz na ředitele."

Škola ve Chvalšinách ho příjemně překvapila.
„Přijde mi útulná, pěkná, malá. Myslím si, že je to klasická, vesnická, nově opravená krásná škola," svěřil se se svými dojmy.
Cílem Zdeňka Holby je především zvýšit počet žáků. 
„V současné době jsme v tomto směru podlimitní škola, takže potřebujeme doplnit množství dětí do optimálního stavu," říká ředitel.

Na konci loňského školního roku rezignovala ředitelka Základní školy Chvalšiny Eva Luštická a s ní i její zástupkyně a dva učitelé. Ještě předtím podalo výpověď pět dalších učitelů, takže ze třinácti pedagogů na škole zbyli čtyři. Nyní na škole opět působí třináct pedagogů včetně ředitele. Základní škola Chvalšiny má devět nových učitelů.

„Je to tady až nečekaně v pohodě," hodnotí situaci nový ředitel. „Na to, že se vyměnila spousta učitelů, tak to do sebe hezky zaklaplo a funguje to lépe, než jsem očekával."