Řidiči, kterým vyhovuje kruhový objezd u Porákova mostu pod českokrumlovským kinem více než dřívější světelná křižovatka, si mohou spokojeně zamnout ruce. Přinejmenším do konce roku 2013 v těchto místech kruhový objezd zůstává. Jak už Deník několikrát informoval, kruhové řešení křižovatky se tady za poslední dobu podle většiny oslovených chodců i motoristů osvědčilo (například Čk Deník 3. května 2011). „Myslím, že doprava je tady lepší a plynulejší," okomentoval například nedaleko žijící Českokrumlovák Ladislav Šejnoha.Kompetentní politici nyní lidem vzkazují, že už neuvažují o tom, zdali tu bude světelná křižovatka, nebo kruhový objezd. Je rozhodnuto. „Dopravní komise města se přiklonila k řešení křižovatky kruhovým objezdem," potvrdil včera její předseda Martin Lobík (TOP 09) s tím, že komise zcela jednotná v tomto názoru nebyla, ale podpora kruhového objezdu nakonec převážila. „Teď jde jen o to, kdy a kdo kruhový objezd zaplatí," shrnul Martin Lobík.

Podle včerejšího vyjádření Josefa Pešla, ředitele jihočeského krajského Ředitelství silnic a dálnic, v tyto dny zadalo ředitelství vytvoření studie. Ta by měla prověřit, zdali tu bude možné vybudovat kruhový objezd společně s odbočovacími pruhy, které by jej míjely a ulevily tak dopravě během špičky.

Takový jízdní pruh by mohl vzniknout na odbočce z Porákova mostu směrem na České Budějovice nebo v opačném směru volně pokračovat pod kinem dál na Černou v Pošumaví. Auta jedoucí těmito směry by tak objezdem vůbec nemusela projíždět. Místo na oba pruhy by v okolí objezdu bylo, alespoň teoreticky. Praxi ověří studie.

„Doufáme, že studii se nám podaří získat do konce letošního roku," doplnil včera Josef Pešl. Pak už to bude záležet na penězích. Cena se může pohybovat kolem tří, ale při razantnějších zásazích do skály i kolem deseti milionů korun. Konkrétnější částku může opět naznačit očekávaná studie.

A kdy by se tedy mohlo začít stavět? Přesně to nikdo neodhadne, jisté je jedno, že výjimku má současný provizorní objezd do konce příštího kalendářního roku.

„Letos se kruhový objezd určitě nepostaví," okomentoval Dalibor Carda, starosta Českého Krumlova a mimo jiné i autor nápadu nového řešení pomocí vedlejších dopravních pruhů. Během sezóny se podobná stavba v Krumlově také dělat nedá, to vědí všichni. Jakýkoliv odhad by tedy teď v tuto dobu mohl být lichým.