Pokud zastupitelé schválí příští týden rozpočet města v takové podobě, v jaké jim bude předložen, bude to mimo jiné znamenat, že českokrumlovská škola Za Nádražím se může rozloučit s novým zateplením. Důvod je nasnadě, nejsou peníze.

„V rozpočtu na rok 2012 se počítá na úpravy školy pouze s částkou přes sedm milionů korun,“ sdělil včera starosta Dalibor Carda, shodou okolností bývalý ředitel této školy. Jak dodává, původní celkové náklady na kompletní výměnu oken a zateplení by dosáhly k částkám od osmnácti do osmadvaceti milionů. To už by si ale vyžadovalo velký úvěr, který by v současné ekonomické situaci nebyl dobrým řešením.

Český Krumlov sice na uvedené úpravy areálu získal dotační peníze, ale problém je v tom, že dotace obsáhne pouze polovinu potřebných peněz. Navíc se v příštím roce očekává další propad v příjmech města. Protože není možné čerpat jen část dotace, bude ji tedy muset podle sdělení starosty Český Krumlov pravděpodobně vrátit.

Co dál? Připravených sedm milionů napovídá, že by se mělo udělat alespoň něco. Budou se postupně měnit okna a vyzdívat meziokenní vložky. Současné vedení školy je s postupem srozuměno a vypadá to, že i pro chod školy budou práce po částech nakonec přínosem. Nezasáhnou totiž takovým rázným způsobem do chodu instituce a nenaruší výuku.

„Energetickou situaci budov dobře znám a vím, že i jen tato částečná modernizace zlepší stav školy odhadem minimálně o padesát procent,“ shrnul Dalibor Carda.