Krumlováci mají v tomto ohledu trochu problém, protože pokud nechtějí za horkých dní využít krytý plavecký bazén, nezbývá, než okusit opláchnutí nohou ve Vltavě nebo odcestovat jinam. Jak to místní řeší? Zeptejme se. Typická otázka, kam se v Krumlově chodíte koupat, má nejčastější typickou odpověď asi v tom smyslu, jaký naznačila Krumlovačka Drahoslava Špátová:

„Městu Český Krumlov chybí letní koupaliště. Já 
s dětmi upřednostňujeme venkovní plovárnu v Českých Budějovicích a na Hluboké 
v Podzámčí."
Další oslovení pak míří zpravidla směrem Lipno.
A co takhle rybník na Horní Bráně? Drahoslava Špátová spíše nesouhlasně kroutí hlavou.

O lokalitě za městským úřadem se uvažuje už léta. Ale zatím je spíše známou oázou pro rybáře a případně pár lidí, kteří se v parnu do vod rybníka odváží nebo se raději sluní na vedlejší loučce. Hojně pak podle všeho slouží i jako rezervoár vody pro zalévání na zahrádkách.

To by se ale mělo změnit.
Už jedno z minulých vedení krumlovské radnice přišlo 
s projektem na úpravu rybníka a přilehlého okolí a jejich proměnu v čistou rekreační zónu. Teď, rok a půl před koncem současného volebního období, vznikla na radnici pracovní skupina, která se tento předvolební slib snaží uvést v realitu.  Plán na obrození lokality, který už před léty vznikl, dosahoval tehdy k ceně několika milionů. Nyní by na vylepšení měl stačit možná i milion jeden.

„Plán tady je, záležet bude jako vždy na penězích. Rozhodli jsme se udělat alespoň něco v rámci snahy mít za co nejméně peněz co nejvíce muziky," charakterizuje situaci vedoucí skupiny, radní Martin Lobík.
Naráží tak na fakt, že pro případné investory, kteří by ve městě postavili nový bazén s letní plovárnou, nebo i jen letní plovárnu, není dobrá doba. Faktem také je, že nemálo měst má s uživením takových letních plováren často finanční problém. Podle Martina Lobíka by se měl rybník během příštího roku změnit. Jednak ve kvalitě vody a jednak v okolním příslušenství. Za společný provaz by v tomto směru mělo táhnout jak město, tak i jeho dceřiná společnost Lesy města Český Krumlov.

K vyčištění vody se zatím inspirovali v systému přírodních koupališť se speciální skladbou rostlin, podloží i ryb, které dokáží vodu skutečně zprůzračnit.
„Nutno bude v dalších krocích i vylepšit přivaděč vody z rybníků, které hornobránský rybník zásobují," dodává radní Lobík s tím, že chybět nebude ani sociální zázemí pro návštěvníky toaletami počínaje, šatnami konče.

Současná koalice na radnici si přípravu rekreační zóny dala do svého programového prohlášení na toto volební období. Na splnění slibu má ještě rok a čtvrt.