Pět plně atestovaných lékařů z gynekologicko porodnického oddělení českobudějovické nemocnice bude od příštího týdne působit v Nemocnici Český Krumlov. Jde o první krok z řady chystaných projektů, které nemocnice společně plánují. Rozjíždí tak velmi úzkou spolupráci.

„Pokud se vyskytne nějaká operace, na kterou je v Budějovicích dlouhá čekací doba, mohou českobudějovičtí lékaři pacientce nabídnout provedení zákroku v Krumlově, protože tu bude sloužit stejný lékař,“ uvedl ředitel krumlovské nemocnice Jaroslav Šíma. „Je to výhodné jak pro Budějovice, protože se jim částečně uvolní kapacita, tak pro nás, jelikož ušetříme za lékaře, jejichž stav díky této spolupráci nemusíme navyšovat.“

Českokrumlovská porodnice patří k nejoblíbenějším v republice. Důkazem je fakt, že zde rodí ženy například ze západních Čech či třeba Prahy. Ročně se v Krumlově narodí až 700 dětí, což je dle slov primáře gynekologicko – porodnického oddělení Jana Shona na tak malou nemocnici dost. Důvodů, proč se ženám v Krumlově tak moc líbí, je hned několik.

„Pokud si rodičky zjistí, že je nemocnice opravdu vstřícná a nejedná se pouze o propagaci, jsou skutečně ochotny přijet i z daleka,“ uvedl Shon.Ženám v první řadě vyhovuje domáčtější prostředí menších nemocnic. „Cítí se v nich líp. Je tam možná častější přítomnost partnera a mnohem více se jim věnuje porodní asistentka,“ řekl Shon.

Zmíněná vstřícnost patří k dalším důležitým plusům. „Snažíme se například, abychom jim v případě císařského řezu podávali anestézii dle přání. Dneska je velikým trendem ji aplikovat do páteře, aby měla maminka kontakt s dítětem okamžitě po porodu,“ řekl primář. „Tento způsob je určitě přínosný. Novorozenec díky tomu nedostává žádné léky, takže operující lékař nemusí pospíchat, jelikož látka nemá na dítě vliv.“

Pokud zůstaneme u císařského řezu, tak další výhodou českokrumlovské nemocnice je zkrácená pooperační péče. „Pacient je brzy propuštěn do domácího ošetření. Velké porodnice často nadléčují – podávají hodně léků a nechávají rodičky dlouho na jednotce intenzivní péče, což se jim samozřejmě nelíbí. Mají tam omezený kontakt s dítětem, někdy dokonce žádný,“ řekl Shon.

V dnešní době se počty císařských řezů zvyšují. Některé ženy dokonce k této operaci přistupují dobrovolně, i když nemají žádné komplikace, tudíž pořádný důvod. Podle Shona to ale není úplně nejlepší řešení. „Nejsem příznivcem císařských řezů. Zasahovat bychom měli jen tam, kde je ohrožen život matky či novorozence. Císařský řez je riziková operace, která může přinést komplikace. A to jen z toho důvodu, že se rodička bojí bolesti či si myslí, že to tak pro ni bude jednodušší,“ upozornil Jan Shon.

Českokrumlovská nemocnice se potýká i s dalším nešvarem dnešní doby. Ženy jsou schopné těsně před porodem vyrazit na dovolenou. Pak mohou porodit úplně někde jinde, než měly původně v plánu. „Naposledy jsme tu měli jednu ženu o víkendu. Sice nerodila, ale měla problémy,“ dodal Shon.