Je tomu dvacet let, co mohli diváci poprvé po mnoha letech zasednout do hlediště v budově vysoko nad kolmým srázem k řece Vltavě, v místech, kde dříve bývávalo kino, tančírna nebo zájezdní hostinec a kterému se kdysi říkalo Nová hospoda.

Současný ředitel Městského Divadla Český Krumlov je podle svých slov dnes velice rád, že se dlouhá rekonstrukce tehdy dotáhla do konce. „Město tehdy udělalo moudré rozhodnutí postavit kulturní stánek, protože mám pocit, že dnes by se něco takového asi nepovedlo," shrnul výstižně Jan Vozábal. Stavba divadla za 43 milionů korun ovlivnila kulturní život ve městě zcela zásadně. Na začátku devadesátých let měl Český Krumlov skutečně co opravovat a divadlo nevynechal a dotáhl jeho dlouhé opravy do konce.
Na divadlo vzpomínají i jiní. Svoji první pracovní příležitost po studiu tady našla i Pavla Kuchtová, která tu nastoupila coby dramaturg.

„Bylo to krásné období, kdy se prázdné divadlo postupně zabydlovalo," zavzpomínala včera s tím, že mezi nejkrásnější chvíle patřily týdny, kdy se do nového divadla nastěhoval také úplně nový pražský divadelní soubor Kašpar. „Také začínali a neměli střechu nad hlavou. Hráli tady, zkoušeli a spali, žili jsme tu všichni pohromadě a zrodila se tu přátelství, která vydržela na celý život," shrnula Pavla Kuchtová.

Tam, kde je dnes divadelní klub Ántré, bývávala hospoda. Dříve klasický zájední hostinec se stájemi, vozovnou a pokoji pro hosty.
Později přibyl taneční sál, svým rozložením, stylem a řešením takřka věrná kopie zámeckého maškarního sálu, včetně lóže, balkonu, výklenku, ovšem s jinou výmalbou. V tomto sále později vzniklo kino. Promítalo se z míst dnešního jeviště směrem k řece, tedy do míst, kde jsou dnes kabina zvukaře a balkón pro diváky.
Na kino navazoval další prostor. V zadní části objektu, kde je dnes sklad kulis, býval ještě menší sál asi pro sto diváků. Někteří Krumlováci si tuto kombinaci pamatují ještě dnes, byť byl sál v roce 1983 uzavřen s celou budovou kvůli dezolátnímu stavu. Deset let se pak objekt postupně rekonstruoval a dá se říci, že za dost veliké peníze, protože celá přestavba se nakonec vyšplhala zhruba ke čtyřiceti milionům korun.
Sál Městského divadla má 280 míst.