Po Václavu Havlovi, jenž zemřel v neděli, truchlí i lidé v regionu. Ve dnech státního smutku, který potrvá ode dneška do pátku, proto jeho památku uctí při různých kulturních akcích. Některé z nich se před Vánocemi vůbec neuskuteční.

To je i případ českokrumlovského živého betlému, který mělo na 150 místních ochotníků sehrát v pátek od 16.30 a 18 hodin na náměstí Svornosti. Jak včera uvedla Vladimíra Konvalinková z pořádající Umělecké besedy Český Krumlov, představení se mělo odehrát s tím, že při něm herci uctí památku Václava Havla. „Pak se ale někteří účinkující vyjádřili, že by z toho neměli radost, hrát živý betlém v den pohřbu prvního českého prezidenta. Proto jsme se po dohodě s městem nakonec rozhodli představení zrušit,” vysvětlila Vladimíra Konvalinková.

Ta zároveň všechny obyvatele i návštěvníky Krumlova pozvala k tiché vzpomínce na Václava Havla, jež se u kašny na náměstí Svornosti uskuteční v termínu, kdy mělo začít první představení živého betléma, tedy v pátek od 16.30 hodin.

V Holubově, Křemži a Besednici se plánovaná představení živého betléma uskuteční. „Myslím, že v našem případě se nejedná o akci, která by nějak pohoršovala, má spíše církevní charakter,” zmínila včera Drahomíra Bodláková, ředitelka holubovské základní školy, jejíž žáci se rolí Josefa či Panny Marie zhostí dnes před místní kaplí sv. Anežky. „Památku Václava Havla však zřejmě nějakou formou uctíme,” podotkla ředitelka.