Na Českokrumlovsku je očních lékařů nedostatek. A jak to tak vypadá, situace se v dohledné době nezlepší.
„Do výběrového řízení na očního lékaře pro krumlovský region, které proběhlo v červenci, se nikdo nepřihlásil," zmínila českokrumlovská lékařka Anna Štěpánková, která je zároveň zástupkyní České lékařské komory. „Objednací doby u očního lékaře jsou až tři měsíce!"

Jindřich Florián, místopředseda představenstva Nemocnice Český Krumlov zmínil, že v krumlovském regionu ordinují jen dva oční lékaři. „Potřeba by byl hlavně v Kaplici," dodal.

Jak lidé z regionu situaci řeší? Někteří jezdí až do Českých Budějovic. Jenomže ani tam není situace optimální. „Obvolal jsem snad šest nebo sedm ordinací. Všude mi řekli, že mají plno," posteskl si Radek Zíka z Českého Krumlova. „Když už to vypadalo dobře, byla objednací doba několik měsíců. Jenomže já už jsem fakt viděl špatně. Hlavně mě z toho bolela čím dál tím víc hlava."

Kritický nedostatek je v krumlovském regionu také praktických lékařů pro dospělé. Problém je v první řadě na Kaplicku. „Jsou zde dva neobsazené obvody praktického lékaře. Jedná se o obvod v Kaplici a pak také v Benešově nad Černou, kde před měsícem zemřel doktor Jiří Ptáček," řekla Anna Štěpánková a dodala, že na okrese také začínají chybět lékaři pro dětskou ambulanci. „Celkově v našem okrese rozhodně není nadbytek ambulantních specialistů."

Problém můžete mít v případě, když bydlíte v místě, kde nemáte trvalé bydliště. „Přestěhovala jsem se do Českých Budějovic a žádný obvodní lékař mě nechtěl vzít. A to kvůli trvalému bydlišti v Českém Krumlově," zavzpomínala Alena Švambergová.

V českokrumlovské nemocnici je nedostatek specialistů na anesteziologicko – resuscitačním oddělení. „Potřebovali bychom tam jednoho až dva kvalifikované lékaře," řekl Jindřich Florián. „Bohužel se na tuto pozici lidé špatně shání. Je to intenzivní a hodně stresující práce. Lékaři se do ní obecně příliš nehrnou."
Co se týká dalších oddělení, tak na těch už má nemocnice specialistů dostatek. „Pro malé nemocnice je ale nepříjemné, že řada odborností, specializací závisí jen na jednom lékaři. Jakmile má dovolenou, nebo je nemocný, vzniká nám organizační problém," dodal Jindřich Florián.