Na tradiční osvědčený, ale bohatý program sázejí při přípravě letošního Krumlovského adventu všichni organizátoři. Takže nebudou chybět vánoční trh, zpěv koled pod širým nebem, mikulášská nadílka, Ježíškova pošta, andělský průvod městem, adventní a vánoční koncerty, betlémy, vánoční pohádky, živý betlém a mnoho dalšího.

„Budeme se snažit, aby se adventní program uskutečnil naplno,“ sdělil Jaromír Hruška, dramaturg českokrumlovského Městského divadla, které je hlavním organizátorem programu. Adventní dění by neměly omezovat ani snahy o energetické úspory. „Tam už není prostor, kam jít,“ řekl Jaromír Hruška. „Navíc se už ve velké míře využívají ledková světla, což se dělalo už před covidem. A program na náměstí není zase nějak moc energeticky náročný.“

Tajuplná magická atmosféra vládne na velešínském hřbitově o svátku Dušiček.
Hřbitovy na Krumlovsku o Svátku zesnulých jakoby ožily tisíci dušičkami

Organizátoři chtějí rozsah programu vrátit naplno do podoby, na jakou byli obyvatelé města a okolí zvyklí před covidem. „Společné setkání je hlavním poselstvím adventního času a myslím, že nejenom my, ale i lidé se na to těší,“ řekl Jaromír Hruška. „Je to hlavně o sdílení atmosféry na náměstí.“

Určitou novinkou bude, že se letos spojí dohromady Mikulášská nadílka s Ježíškovskou poštou. Čili příchod sv. Mikuláše bude spojen s příchodem Bílé paní Perchty. „A program také bude tím pádem asi o třicet minut delší,“ dodal dramaturg.

Lipová alej v Klokotech.
Jihočeši budou opět bojovat o alej roku, nominovali jich osm

První adventní víkend bude již 25. až 27. listopadu. Jako první vypukne vánoční trh na náměstí. V sobotu budou hrát na náměstí kapely, od 10 hodin budou otevřené kláštery, kde se po celý den mohou všichni zájemci zapojit do Andělského tvoření a na klášterním dvoře budou k dispozici řemeslné dílny. K večeru pak začnou noční komentované prohlídky klášterního muzea za svitu svící. A v neděli k večeru se lidé všeho věku sejdou na náměstí ke slavnostnímu zahájení adventu a rozsvícení vánočního stromu.