Za dvacet let nalezlo v útulku útočiště na čtyři tisíce zvířat. Jen během prvních měsíců letošního roku se pracovníci útulku postarali o 50 zvířat. Každé z těchto zvířat dostalo šanci na nový domov a nový život.

close info Zdroj: Se svolením města zoom_in

Práce v útulku zahrnuje mnohem více než jen krmení zvířat. Pracovníci zajišťují také jejich odchyt a kompletní péči od přijetí až po adopci. Každé zvíře tu také prochází veterinárními prohlídkami, údržbou srsti, socializací a přípravou na nový domov. „Pomáháme jim znovu získat důvěru v lidi a seznamujeme je s potenciálními zájemci. Naším cílem je být tím nejlepším dočasným domovem, kde každé zvíře dostane druhou šanci na lásku a péči,“ říká Vlasta Horáková, vedoucí odboru životního prostředí.

Útulek zažil mnoho dojemných okamžiků, ale také několik kuriozit. „Například jsme jednou poskytli přechodný domov i kozlovi a ovci, kteří se vydali na výlet a způsobovali mezi lidmi obavy. Kozla jsme venčili na vodítku, byl neuvěřitelně hodný a mazlivý, přestože jsme se dlouho nemohli zbavit jeho typického zápachu. Nakonec si je vyzvedli majitelé, ale zážitek to byl nezapomenutelný,“ vzpomíná na příhody Vlasta Horáková.

Psí útulek má mezi veřejností mimořádnou oblibu a podporu. Dokládají to i sbírky, které uspořádaly například školy SUPŠ sv. Anežky České, Střední odborná škola zdravotnická Český Krumlov, ZŠ Kaplice, ZŠ a MŠ Besednice, ZŠ Kamenný Újezd a Domov důchodců v Horní Plané. Příznivci útulku se také každoročně schází na tradiční akci Psí Vánoce, kam nosí dárečky pro čtyřnohé chlupáče.

Po celý rok ale útulek podporují jednotliví dárci, ať už materiálně nebo finančně. „Zvláštní poděkování patří jednomu občanovi našeho města, který se rozhodl anonymně darovat 100 tisíc korun pro potřeby našeho útulku,“ připomíná nedávný dobrý skutek Vlasta Horáková. Poděkování patří také úžasným venčitelům, kteří útulku nezištně pomáhají a poskytují zvířatům tolik potřebnou lásku a péči.