„Hrozny sice trpěly úžehem, ale úroda je i tak docela pěkná,“ vysvětlil při krumlovském vinobraní Pavel Fučík, jeden z hlavních iniciátorů navrácení vinné révy do míst, kde se v minulosti pěstovala. Kvůli nedostatku vláhy byly letošní hrozny o něco menší než loni, na druhou stranu byly mnohem sladší a bylo jich víc. Vinohrad Na Tramínu vydal šedesát litrů moštu. Vinaři doufali, že se obsahem cukru přiblíží k úrovni pozdního sběru, nakonec ho o dva stupně překonali. Mošt krumlovského Solarisu má 23 °NM, což je o dva stupně víc než loni. Víno proto ponese přívlastek pozdní sběr.
O něco hůř to s vínem dopadlo na terasách u domku Egona Schieleho. „Nechali jsme hrozny bez ochrany a víceméně nám byly sklizeny. Ze Safiry, kterou tam pěstujeme, budou takové dvě lahve,“ posteskl si Pavel Fučík. „Byla to ale předsklizeň, na příští rok se poučíme a uděláme podobné opatření jako Na Tramínu, víno obalíme sítěmi.“
Historicky první krumlovský Solaris, ten z loňska, ještě leží v zámeckých sklepích a zraje. „Je ho 33 lahví,“ dodává vinohradník. „Chceme ho napřed nechat posoudit odborníky. Pak uděláme několik dražeb a peníze dáme na charitativní účely, něco málo necháme do archivu.“
Krumlovské vinobraní bylo zároveň pozvánkou na Festival vína Český Krumlov, který vypukne v pátek 26. října a potrvá až do konce listopadu. „V programu festivalu nebude chybět tradiční příjezd svatého Martina 11. 11. v 11:11 ani oblíbená Zámecká slavnost vína, ta bude 24. listopadu,“ dodal Pavel Fučík.
Krumlovský Solaris
Vinaři na krumlovské vinici Na Tramínu vysadili ranou odrůdu Solaris. „Je to takzvaný novošlechtěnec, který vyvinuli němečtí vinaři ve spolupráci s těmi českými,“ vysvětlil krumlovský vinohradník Miroslav Valha. „Je to víno rezistentní, které se nemusí tak stříkat a ošetřovat, roste dobře i ve vyšších nadmořských výškách, dobře dozrává a má větší výnos. Solaris také není náchylný na nemoci, brzy plodí a je poměrně nenáročný na péči.“
- velmi raná odrůda Solaris byla r. 1975 vyšlechtěna v Německu
- pochází ze semenáčků, které v r. 1964 vyšlechtil prof. Vilém Kraus v bývalém Československu