Každý, kdo zde nabízí zboží a služby mimo plochu samotné provozovny, si totiž od 1. dubna musí povinně zažádat o souhlas město. A provozovny, jejichž pouliční „výzdoba“ vyvolává nejvíc protestů, by ho dostat neměly.

„Rozhodně to neznamená, že všechny stojany a poutače zmizí hned 1. dubna,“ upřesnil krumlovský místostarosta Josef Hermann. „Provozovatelé si požádají o povolení, k čemuž jsme je vyzvali, a žádosti budou poté postupně posuzovány.“

A jelikož se žádostí sejdou desítky, místostarosta předpokládá, že jejich vyřízení bude několik měsíců trvat.

„K žádostem, které na základě nového tržního řádu přijímá odbor dopravy a silničního hospodářství, se bude kromě něj vyjadřovat i odbor územního plánování a památkové péče a následně je bude schvalovat nebo zamítat rada města,“ dodal Josef Hermann.

Dodržování nového tržního řádu budou mít na starosti jednak úředníci města, jednak strážníci městské policie. „Nikoho ale určitě nebudeme stíhat dřív, než rada projedná jeho žádost,“ uzavřel.

Nový tržní řád řeší i provozní dobu. Jasně stanovuje také provozní dobu provozoven v městské památkové rezervaci a dalších oblastech, které jsou v něm vymezeny. V žádném dnu nesmí zasahovat do doby mezi půlnocí a šestou hodinou ranní. Výjimka platí pouze v době pořádání Slavností pětilisté růže, Adventu a Vánoc, Svatováclavských slavností, Kouzelného Krumlova a velikonočních trhů.

V obvodu města se nesmí prodávat ani zboží z ložné plochy vozidel, z plavidel na řece či vodních plochách, zakázán je i podomní prodej.