Program ICM připravilo k 160. výročí narození pedagoga, malíře, spisovatele a etnografa Ludvíka Kuby a ke 110. výročí narození spisovatele, cestovatele a diplomata Norberta Frýda, kteří zanechali v Jihočeském kraji výraznou stopu a oba se proslavili i na mezinárodní úrovni.

Na workshop dopoledne dorazilo pětatřicet studentů III. ročníku českokrumlovského gymnázia za doprovodu učitele. „Studenti zažili opravdu unikátní workshop. Pan Straka pohovořil o osudech zmíněných osobností, působení Ludvíka Kuby na Balkáně při sběru lidových písní a také o tvorbě Norberta Frýda pro židovské děti před i za pobytu v terezínském ghettu,“ přiblížil Jan Čermák.

Aida Mujačić zahrála například skladbu ve staré španělštině, kterou na Balkán přinesli židé po nuceném vysídlení v 16. století. Studenti si skladbu zazpívali a perkusně doprovodili. Podobně tomu bylo u skladby z pásma Květovaný kůň od Norberta Frýda a Karla Reinera. Studenti si také poslechli vzpomínky umělkyně na své dětství strávené v krytu, s historickou upomínkou na terezínské ghetto a paralelou války na Ukrajině.

Večer pak do galerie dorazila dvacítka zvědavých návštěvníků z řad veřejnosti, kteří se do hudebního pásma také s chutí nejen vokálně zapojili. V programu pro dospělé sice ubylo akce, ale přibylo živelných skladeb, nejen těch balkánských lidových ve svérázných úpravách interpretky. Celkově zanechal sugestivní program velmi silný dojem a účastníci na něj rozhodně jen tak nezapomenou.

„Program jsme připravili v rámci celoročního projektu Multikulturní svět kolem nás a dějiny 20. století 2023, který podpořily Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy ČR v rámci programu Podpora vzdělávacích aktivit národnostních menšin v roce 2023, Jihočeský kraj a město Český Krumlov,“ doplnil Jan Čermák.