Český Krumlov – Majitelé domácích mazlíčků by měli dbát zvýšené opatrnosti. Případ, který nyní k varování veřejnosti vede českokrumlovskou radnici, se sice stal už v červenci, ale výstraha pro páníčky psů je stále na místě, neboť analýzy potvrdily, že se skutečně jednalo o otrávenou návnadu.
V létě na českokrumlovském sídlišti Vyšehrad podezřelou návnadu, kdy byla v pamlsku pro psy umístěna látka červené barvy, pozřel pes. Poté začal trpěl zdravotními komplikacemi spojenými se zvracením a dýchacími potížemi. Majitelka psa podala oznámení na Policii České republiky a zároveň předala i podezřelý vzorek.
Poté, co byla věc předána k řešení Městskému úřadu Český Krumlov, odboru životního prostředí a zemědělství, byl vzorek odeslán k laboratornímu vyšetření. Z výsledků je zřejmé, že se jedná o otrávenou návnadu, kdy byla do salámu vložena granule jedu na hlodavce zvaná Lanirat.
Bohužel je takřka nemožné pachatele těchto činů dopadnout. „Je vážně těžké zjistit, kdo má podobné činy na svědomí," řekl Jan Šítal, velitel Městské policie v Českém Krumlově, „je na majitelích otrávených zvířat, zda podají trestní oznámení, nebo ne."

„Nemáme ani možnosti cíleně se někde schovat a čekat, jestli někdo někam nepoloží otrávenou návnadu," řekl velitel krumlovských městských strážníků Jan Šítal a připomněl, že se mu zhruba před půl rokem donesla zpráva ze sídliště Vyšný. Tam byla rovněž nalezena návnada, ve které byl pro změnu háček na ryby.
„Nechápu lidi, co můžou něco takového udělat," rozhořčila se včera pejskařka Lída Majerová z Českého Krumlova. „Nechci si takového člověka raději ani představit. Vždyť je to zrůdnost takto trávit zvířata." Lída Majerová vodí svého psa po Krumlově na vodítku. Pouští ho jen mimo město na louce či u známých na zahradě. „Tahle hrozná zpráva mě v tom jenom utvrdila. Když je pes na volno, může se stát, že zaběhne někam do keříku a tam sežere otrávené jídlo."
Městský úřad v Českém Krumlově vyzývá občany, aby při pobytu na veřejných prostranstvích dbali zvýšené opatrnosti a případné podezřelé nálezy hlásili na městskou či státní policii.
Na základě zjištěných skutečností otrávené návnady z měsíce července předal Městský úřad Český Krumlov věc k šetření Policii České republiky jako podezření z trestného činu týrání zvířat.