V krumlovských Klášterech na Tramínu se při návštěvě Deníku pracovalo ráno na vinici. Při ošetřování révy jsme potkali jednatele Českokrumlovského rozvojového fondu Miroslava Reitingera. Ten nám shrnul události, které znovu přivedly historicky do Krumlova vinnou révu. „Je to už šest let, co jsme zde s kolegy ze Sdružení cestovního ruchu založili festival vína. Každý rok jsme hledali nová témata a jedním z nich byla výsadba této viničky na Tramíně,“ zavzpomínal.

Obstarávat padesát hlav je zatím zábava, hektar už by prý byla dřina. Pavel Fučík při postřiku.Zdroj: Deník / Jan Houska Každý rok přibyly nové hlavy a vznikla i vinička na terasách u Schieleho domku. „Radostí z dobré kondice krumlovské révy se netajil ani další z mužů starajících se o vinici, občanským povoláním výkonný ředitel velké firmy, Pavel Fučík.

Pro Český Krumlov byla vybrána vhodná odrůda Solaris. „ Je méně náročná a více odolní proti škůdcům a nákazám vysvětluje Pavel Fučík. „Stejně ale – jak jste viděli – stříkáme, což je po deštích důležité proti padlí a hnilobě šedé,“ dodává.

Pro novopečené krumlovské vinaře znamenají místní viničky poměrně velký závazek. Minimálně jednou týdně je musí od jara navštívit, vyvázat je, ostříhat a postříkat. Dnes je v Krumlově padesát hlav. „V tomto množství to ještě jde,“ konstatuje Miroslav Reitinger. „Jde o to, aby nás to nepohltilo a nevysadili jme si hektar. Pak by to asi začala být ta dřina,“ dodává s tím, že při současném rozsahu viniček jde pořád ještě o krásnou zábavu. Ještě větší radost má ale z toho, že Festival vína přijali sami Krumlováci a mají o něj velký zájem.

Sklizeň pšenice na polích Zemědělského družstva v Mojném.
Do startu hlavních žní zbývají zemědělcům už jen dny

Program letošního ročníku byl schválen teprve před několika dny, a už pořadatelé evidují zhruba padesát rezervací na jednotlivé akce. Těch bude v pěti týdnech pětadvacet, od komorních posezení až po masové otvírání Svatomartinských vín na náměstí nebo populární Zámeckou slavnost vína. Letošní festival vína začíná v pátek 20. října. Pořadatelé uvažují i o malém symbolickém vinobraní, případně i o výsadbě nových hlav. Základní program je už dnes k vidění na festivalových stránkách.
„Doufám, že letos uděláme první krumlovské víno,“ uzavřel náš rozhovor na vinici v klášterní zahradě Pavel Fučík.