Navzdory tomu mráz naČeskokrumlovskuzatím mimořádné potíže nepůsobí. Krušné chvilky způsobil jenom ve čtvrtek v Horní Plané.

Na Hornoplánsku včera klesly teploty na některých místech až na 17 stupňů Celsia pod nulou. Zatímco milovníci zimních sportů si naplno užívali bruslařskou dráhu, řidiči se vztekali u svých automobilů. Leckdo totiž nenastartoval, jak včera vypozoroval ředitel Kulturního a informačního centra Horní Planá (KIC) Luděk Štěpánek, kde včera právě mráz s největší pravděpodobností vyřadil z provozu internet, který je pro fungování zařízení klíčový. „Nemůžeme nikoho informovat například o bruslařské dráze. Nepodáváme aktuální informace, což je špatné. Všechno musíme řešit po telefonu,“ líčil ve čtvrtek odpoledne Luděk Štěpánek. „Nejhorší je, že oprava má trvat zhruba osm hodin.“

V Benešově nad Černou ve čtvrtek teplota klesla na -16 stupňů Celsia. „Konečně přišla hezká zima. Takhle to má vypadat,“ libovala si ředitelka místní knihovny Růžena Lepšová. „Teplota je určitě nejnižší za poslední dny, rozdíl je opravdu znát,“ dodala.

Jak v Horní Plané, tak v Benešově nad Černou leží zhruba 10 až 15 centimetrů sněhu. „Udělali jsme podklad pro běžecké trati, ale zatím do něho nemůžeme říznout stopu, protože je sněhu málo,“ řekl Luděk Štěpánek.

Dosud nejnižší teplotu naměřili včera na Kleti, a sice minus 19,5 stupně Celsia. Ale na kleťské observatoři jsou na tuhé mrazy náležitě připraveni. „Některé součásti dalekohledu vydrží teplotu až minus 80 stupňů Celsia, takže s technikou problémy nemáme,“ řekl astronom Miloš Tichý. Doplnil, že ani personál observatoře nízkými teplotami nijak zvlášť netrpí. „Přímo do kopule k dalekohledu jdeme vždy jen na chvilku, ale většinu času pracujeme u počítače ve vytápěné místnosti,“ popsal Miloš Tichý.

Zemědělci jsou také ještě v klidu. „Komplikace nám mráz může způsobit, když budou trvat delší dobu teploty kolem minus dvaceti stupňů. A dnes tu bylo teprve minus 19,“ zasmál se jednatel zemědělské společnosti Zemos Zubčice František Hoďánek. „Pak nám začnou zamrzat napáječky, přestože jsou vyhřívané. A dobytku mrazy nevadí, je to lepší než horko. Naopak jeho zdravotnímu stavu prospějí.“

Největší práci mrazy přidělávají rybářům. Musí nyní objíždět rybníky se zakomorovanými rybami. „Řežou led, ale nátoky do rybníků jsou zatím v pohodě,“ řekl Martin Vosika z chvalšinských sádek. Pouze jeho kolegovi v soukromém voze částečně zamrzla nafta. I jiní pozorují, že potíže se startováním jsou na spadnutí. „Nastartovala jsem sice, ale ne tak hladce jako jindy,“ přitakala Kateřina Hořejší z Chvalšin.

Sádky mají chvalšinští rybáři přes zimu prázdné, stejně jako českokrumlovští rybáři, takže s nimi si starosti dělat nemusejí. Vrásky rybářům spíše přidělávají kormoráni, kterým zamrzly stojaté vody a tak se stěhují na Vltavu. „A zrovna, když jsme na zimu řeku dobře osadili duháky,“ povzdychl si českokrumlovský sportovní rybář Jaroslav Vaněček. „Mrazy rybníky zasklily pořádně. Teď je to venku jedovatý. To se nesmí moc mluvit, aby člověku nepadaly kusy ledu od pusy,“ dodal s úsměvem.

Chovance českokrumlovského psího útulku by neměly mrazy vůbec zasáhnout. Pejsci tady totiž mají kotce rozdělené na dvě části a ta vnitřní, ve které je i bouda, má vyhřívanou podlahu. Jak včera doplnila vedoucí útulku Vladimíra Garajová: „Psy pouštíme do výběhů až kolem desáté, nebo spíše jedenácté hodiny. A venku jsou jen po tu dobu, co svítí slunce. Podlahy v kotcích mají vytápěné, takže často se stává, že se psům z vyhřátého kotce ven vůbec nechce.“

Autoři: zuky, mat, zaza, vv