Ještě několik týdnů po červnových povodních zde hygienici nedoporučovali kvůli nečistotě koupání. Poslední měření ale ukázalo, že už je zde všechno v naprostém pořádku. Hygienici dokonce dali všem měřeným místům na lipenském jezeře jedničku.

„Voda je zde vhodná ke koupání už delší dobu. Pravdou je, že po povodních byla několik dní znečištěná. Dlouho to ale netrvalo," řekl Luděk Štěpánek z Kulturního a informačního centra v Horní Plané, podle kterého je v těchto dnech na hornoplánské pláži v dopoledních hodinách zhruba sto lidí. V odpoledních hodinách ještě jednou tolik.

Mezi místa, kde se nedoporučovalo koupání patřila vedle Horní Plané i pláž v Černé v Pošumaví. „Pravda je, že začátek letošní sezony se nám nevydařil, ale snad se to už zlepší," konstatoval včera Petr Beneš, provozovatel kempu Jestřábí I. v Černé. Také on je toho mínění, že s kvalitou vody to, lidově řečeno, zas tak hrozné nebylo. Ale nedoporučení hygieniků chápe.

Jak doplnila starostka Černé v Pošumaví Irena Pekárková, ve srovnání s loňským rokem byl dosud úbytek turistů znát. Zatímco před rokem proudily Černou davy, nyní je to znatelně méně. Teď už vše rozhodne jen slunce.