Úsloví o tom, že řemeslo má zlaté dno, již zřejmě vzalo za své. Tedy alespoň podle mínění většiny žáků devátých tříd, kteří před učebními obory dávají stále více přednost těm studijním, s maturitou.

„Sehnat šikovné zedníky je doslova nadlidský úkol. Nikomu se nechce pracovat, přitom zedničinou se dají vydělat slušné peníze,“ zoufá si majitel českokrumlovské stavební firmy Petr Minář.

Pavel Postl, vedoucí odloučených pracovišť Střední odborné školy zdravotnické a Středního odborného učiliště v Českém Krumlově (SOŠZ a SOU), přidává další zkušenost: „Například před třemi lety získali výuční list na naší škole všeho všudy tři klempíři, přitom je v regionu poptávalo sedmnáct firem.“

Důvody poklesu zájmu o učební obory jsou dva – v lavicích základních škol nyní sedí málo dětí, až 70 procent z nich navíc před výučním listem upřednostní maturitní vysvědčení.

„Chápu přesvědčení rodičů, že chtějí, aby se jejich děti měly dobře, fyzicky se nedřely nebo nepracovaly v mrazu. Ale ne všichni žáci mají studijní předpoklady. Ty pak projdou maturitními obory se čtyřkami a na trhu práce mají problémy s uplatněním,“ míní ředitelka SOŠZ a SOU Český Krumlov Martina Kokořová.

Kapesné pro učně

Podpořit zájem o učňovské obory by měl i program Jihočeského kraje. Učni po celou dobu vzdělávání dostávají odměnu za produktivní práci, kterou vykonají v rámci odborného výcviku.

Další stipendia mohou žáci získat například od Cechu pokrývačů. „To se týká učňů v oboru pokrývač. Ti si tak za čtvrt roku mohou v součtu přijít i na pět tisíc korun, a to už je pěkné kapesné,“ sdělil vedoucí odloučených pracovišť českokrumlovské střední odborné školy Pavel Postl.

Chybějí zámečníci

S nezájmem o některé učební obory bojují také v Kaplici.

„Přihlášek bude zřejmě méně než vloni. Malý zájem je hlavně o obory operátor skladování a strojní zámečník. Přitom právě po těchto profesích je poptávka ze strany zaměstnavatelů vysoká. Například strojní zámečníci se mohou učit přímo pro jednu z kaplických firem,“ uvedla Marta Caisová, ředitelka Gymnázia, Střední odborné školy ekonomické a Středního odborného učiliště v Kaplici.

O tom, že vyučení lidé jsou na trhu práce často úspěšnější než absolventi maturitních oborů, se čerství maturanti už nejednou přesvědčili. Potvrzují to slova Martiny Kokořové.

„V posledních letech se nám stává, že se do učebních oborů hlásí i mladí lidé, kteří již mají maturitu třeba z průmyslovky. Buď mají problémy se sháněním práce, nebo zkrátka zjistí, že by je řemeslo bavilo více.“

Šestnáctiletý Lukáš Zima z Přídolí se ve Středisku praktického vyučování Středního odborného učiliště v Českém Krumlově učí prvním rokem na klempíře. „Toto řemeslo živilo i mého pradědu, a tak budu pokračovat v rodinné tradici,“ svěřil se Lukáš.

O rok starší Patrik Kollinger z Větřní, budoucí instalatér, si cestu k řemeslu našel přes svého otce. „Pracuje ve stavebnictví, a tak mě na učební obor nasměroval. Když se kamarád rozhodl, že se vyučí instalatérem, dlouho jsem neváhal,“ řekl Patrik.

Tyto dva příklady ukazují, že rodina má při rozhodování deváťáků o budoucí profesi zásadní význam. A rodiče, kteří pracují na úřadě či v kanceláři, chtějí svým dětem zajistit obdobně „šťastnou“ budoucnost. Někdy bez ohledu na to, zda pro to děti mají předpoklady, nebo ne.

„Zvláště dnes, kdy státní maturity začínají dostávat reálnou podobu, by každý rodič opravdu měl zvážit, zda jejich potomek studijní obor s maturitou zvládne. Pozdější přestup ze studijního oboru na obor učební znamená ztrátu času, peněz a často také zklamání,“ uvedla ředitelka SOŠZ a SOU Český Krumlov Martina Kokořová.

Zakázek přibývá

To potvrzuje i vedoucí odloučených pracovišť učiliště Pavel Postl. „Zájem o učňovské školství dnes není moc velký. To je dáno i tím, že gymnázium je téměř v každé větší vsi, zatímco třeba učební obor klempíř se v Jihočeském kraji nabízí jen v Písku a Českém Krumlově.“

Českokrumlovské učiliště vychovává budoucí fachmany hned v sedmi učebních oborech v oblasti stavebnictví.

„U truhlářů a zedníků u nás zajišťujeme teoretickou i praktickou výuku, instalatéři, malíři, klempíři, tesaři a pokrývači na naší škole absolvují odborný výcvik, teoretické poznatky pak získají na dalších školách v Jihočeském kraji, s nimiž spolupracujeme,“ vysvětlila Martina Kokořová. Doplnila, že učiliště nabízí i obory v oblasti služeb, konkrétně kuchař – číšník a prodavač.

Budoucí klempíř Lukáš Zima a instalatér Patrik Kollinger i jejich spolužáci se zručnosti ve svých řemeslech učí v budově, kterou učni oboru zedník postavili sami. Zkušenosti získávají i na dalších stavbách.

„Fungujeme jako klasická firma. Přijímáme zakázky, na nichž v rámci odborného výcviku pracujeme. Je to lepší, než kdyby kluci stavěli zeď v učebně a pak ji zase rozbili. Takhle se připravují na praxi se vším všudy – na stavbu přijdou řádně ustrojeni a za dodržování zásad bezpečnosti práce udělají, co zákazník žádá,“ vysvětlil Pavel Postl.

Práce učňům od ruky nejde tak rychle, jako velikým stavebním firmám, zato kvalita provedení je prý nepřekonatelná, stejně jako dodržování technologických postupů. „Aby také ne, když jsme škola,“ usmál se Pavel Postl.

Nejsou to ale jen zedníci, kteří obdobným způsobem získávají neocenitelnou praxi do dalších let, kdy budou naplňovat pověstné rčení o zlatých českých ručičkách. „Například u truhlářů máme nasmlouvané zakázky na rok dopředu,“ pochlubil se Pavel Postl.

Jak dodala ředitelka školy Martina Kokořová, je škoda, že některé obory kvůli nízkému zájmu muselo učiliště stáhnout ze své nabídky.

„To je případ třeba elektrikářů. Přitom je zaměstnavatelé stále poptávají. Navíc je to jeden z oborů, v němž se dá dobře podnikat. Do začátku totiž živnostník nepotřebuje žádný velký kapitál.“

Čas na přihlášky

Přihlášky ke vzdělávání přijímají střední školy a střední odborná učiliště do 15. března. V učebních oborech, které nabízejí školy v Českém Krumlově a Kaplici, zatím volná místa jsou.