Úspěch vesnické komedie Slunce, seno, jahody dal vzniknout dalším dvěma pokračováním - Slunce, seno, erotika a Slunce, seno a pár facek. Často se stává, že velké věci vznikají téměř náhodou. Nejinak tomu bylo i s filmovou komedií Slunce, seno, jahody. „Na počátku 80. let totiž na každoroční schůzi v Barrandovských ateliérech pronesl Zdeněk Troška námitku, proč dovážíme italské komedie, když si je můžeme natočit sami. Odpovědí mu byla prakticky „hozená rukavice", kdy mu tehdejší ředitel Barrandovských filmových ateliérů řekl, ať si teda nějakou komedii natočí," uvedla za pořadatele festivalu Slunce, seno 40, který se v sobotu 6. července koná v jihočeských Hošticích, Lenka Netušilová.

Komedii Slunce, seno, jahody má dnes drtivá většina diváků spojenou i s ústřední melodií a stejnojmennou písní v podání Karla Černocha. Píseň Slunce, seno, jahody, pod níž je jako skladatel podepsán Karel Vágner a textař Petr Markov, vznikla ale až po premiéře v roce 1984.

| Video: Youtube

I přesto, že jde o komedii nesmíme stále zapomínat, že se v době vzniku filmu nacházíme v letech 1983 – 1984, kdy naplno zuřil komunistický režim a cenzura. „Při finálním schvalování muselo být z filmu kvůli cenzuře vystřiženo 10 minut. I to je důvod, proč je stopáž Slunce, seno, jahody jen nezvyklých 83 minut. Z filmu musely zmizet scény, kde se mluvilo o tom, že Šimon Plánička je špión a diverzant a výrazně sestříhány byly i scény odehrávající se okolo faráře Otíka," doplnila Lenka Netušilová s tím, že se je pak z části podařilo využít do dalších dílů Slunce, seno nebo je pro pokračování přetočit.

Máme pro vás i další zajímavosti a fotky z natáčení legendární komedie Slunce, seno…