Opuštěných nebo odložených psů a koček v regionu přibývá. To jasně pociťuje i českokrumlovský útulek pro zatoulaná a opuštěná zvířata. Podle vedoucí odboru životního prostředí Vlasty Horákové je pravděpodobné, že za nárůstem stojí i hospodářská krize, která se promítá do regionu.

„Například v roce 2005 bylo do útulku přijato celkem 180 zvířat, z toho majitelům bylo vráceno 36 psů. Sto třicet pět pejsků a koček našlo nové majitele,“ konstatovala Horáková s tím, že v roce 2008 činil celkový počet zvířat už 301, majitelům bylo vráceno 120 zvířat a 173 bylo předáno k osvojení.

„Tento trend i nadále vzrůstá. V současné době máme v útulku 18 psů a šest koček a nejméně každé dva týdny někde najdeme i další evidentně opuštěné zvíře, které jeho pán zanechal jeho osudu,“ dodala.

Typickým příkladem může být fenka, kterou v útulku pojmenovali Jája. Ta se tady zotavuje z „péče“ bývalého majitele, který ji přivázal k plotu u silnice mezi Novým Spolím a Slupencem. „Nevíme, jak dlouho byla na místě uvázána, byla však zcela promočená, prochladlá, extrémně vyhublá a neskutečně hladová,“ doplnila Horáková.

Jiní psi už takové štěstí nemají a prožité strasti i přes veterinární péči v útulku nepřežijí. Další si pak odnášejí ze ztráty svého pána přinejmenším šrámy na duši, když bylo zvíře člověkem zrazeno a odloženo.

Jako obnošené šaty

„Náklady na výživu psa středně těžké váhy se mohou pohybovat kolem dvaceti pěti korun na den, což je méně, než polovina ceny krabičky cigaret,“ poznamenal jeden z českokrumlovských kynologů Martin Lobík. „Někteří lidé se na peníze jen vymlouvají. Spíše mají jiné osobní nebo existenční problémy, kvůli kterým zvíře odkládají,“ dodal Lobík.

Ať už je důvodem odložení zvířete cokoliv, asi nejdůležitější jsou v tuto chvíli apelující slova Vlasty Horákové: „Zvířata nejsou staré obnošené tepláky, aby se někde odložily.“

Náklady na provoz českokrumlovského městského útulku se pohybují kolem půl milionu korun ročně. Technické náklady obsahují energie, nákup krmiva pro zvířata, veterinární služby a materiál.

„Dostávají se nám do rukou zvířata týraná nedostatkem potravy, absencí zdravotní péče, ale velmi často i zvířata týraná fyzicky,“ říkají pracovníci českrumlovského útulku. Ve většině případů daří tyto handicapy léčit.

Největším překvapením ale bývá to, jako dokáže pes milovat svého pána, i když ten ho trápí hladem nebo týrá jiným způsobem. Ale to se netýká jenom psů. Aktuálně mají v útulku i koťata, jejichž narození majitel vyřešil jednoduše – vyhozením do popelnice.