Až na minus 18 stupňů poklesla ve středu ráno teplota na některých místech regionu.

„Konkrétně v době od 7.10 do 7.20 hodin jsem při zemi naměřil minus 18,1 stupně Celsia,“ potvrdil vyšebrodský hydrometeorolog Jiří Štěpán. Doplnil, že o moc tepleji nebylo ani ve dvou metrech nad zemí. „Mezi 7.30 a 7.50 hodinami teploměr ukazoval minus 16,9 stupně,“ řekl s tím, že kolem poledne už bylo ve Vyšším Brodě znatelně tepleji – ve dvou metrech nad zemí minus 4,6 °C.

Do teplých bund, šál, rukavic a čepic se ale museli halit i lidé v ostatních částech Českokrumlovska. Například ve Vyšném bylo nejchladněji kolem šesté hodiny ranní, a to minus 17,2 stupně. Příliš se neohřáli ani lyžaři v lipenském skiareálu – čtyři minuty před desátou hodinou dopolední tady v nadmořské výšce 738 metrů panovala teplota minus 9,5 stupně, o 137 metrů výše, na Kramolíně, bylo ještě o půl stupně chladněji.

Středeční nízké teploty zkomplikovaly život mnoha lidem. „Baterie už má své odslouženo, a tak motor mého auta naskočil až napotřetí. Jsem ráda alespoň za to,“ nechala se slyšet osmadvacetiletá Eliška Fraňková, jež tak do zaměstnání v Českém Krumlově dorazila včas.

Jistá omezení přineslo mrazivé počasí také dětem z mateřské školy na kaplickém sídlišti 9. května. „Ačkoliv běžně strávíme na vycházce hodinu a půl až dvě hodiny, dnes jsme šli s dětmi ven jen na dvacet minut. Navíc o něco později, než normálně chodíme. Ještě v 10 hodin totiž teploměr za oknem ukazoval minus 8,5 stupně Celsia,“ potvrdila ředitelka mateřinky Miloslava Moravcová. Doplnila, že pokud se teploty drží pod hodnotou minus 9 stupňů, zůstávají děti raději ve vyhřátých třídách.