V reakci na tragédii, která v pátek postihla Japonsko, už začali někteří turisté z tamní oblasti rušit předem objednané pobyty v Českém Krumlově. Včera to potvrdil krumlovský průvodce japonských turistů Oto Šrámek. „První storna se objevila hned v pátek,“ uvedl.

Oto Šrámek prováděl japonské turisty Českým Krumlovem naposledy právě v pátek, kdy zemětřesení a následná vlna tsunami zdevastovala především prefekturu Mijagi na severovýchodě Japonska. „Už krátce po neštěstí moji klienti o tom, co se v jejich zemi stalo, věděli. Zprávy čerpali především z internetu. Byli z toho vystrašeni,“ popsal Oto Šrámek.

Podle něj budou japonští turisté objednané pobyty či poznávací prohlídky v Českém Krumlově rušit průběžně i v dalších dnech. „Přibližně za týden by mohlo být jasnější, jaké části japonské klientely, která do Českého Krumlova přijíždí, se neštěstí dotklo,“ odhadl Oto Šrámek. Doplnil, že stornovat svou dovolenou budou podle něj především turisté z oblasti Tokia. „Klientela z oblasti Ósaka, odkud do Krumlova také přijíždí hodně turistů, by ale podle mě dovolenou rušit nemusla,“ zauvažoval Oto Šrámek.