„Lano se zaplétalo z celkem šesti pramenů o celkové váze téměř čtyři tuny. Vlastní záplet je dlouhý šedesát metrů. Používáme jedno z nejkvalitnějších lan od švýcarského výrobce Fatzer. Má plastový střed, který zabraňuje rozpínání lana,“ uvedl k technickým podrobnostem marketingový a obchodní ředitel Skiareálu Lipno Jiří Falout.

Zaplétání lana je velkou událostí při každé stavbě lanovky. I když to může vypadat na první pohled jako jednoduchá věc, opak je pravdou. V Evropě je jen patnáct odborníků, kteří takto těžká a dlouhá lana umějí zaplétat. Po skončení prací ani není poznat, kde bylo lano zapleteno.

„Je to hlavně o zkušenosti, které si předáváme. Existuje technologický postup, který je daný, ale kromě něj musíte to lano dobře znát, musíte vědět, jak se vyrábí, jak se chová. Musíte také vědět, jak funguje taková lanovka,“ sdělil šéfmontér lanové dráhy Norbert Tippelt, jeden ze zaplétačů. Podotkl, že lano se zaplétá pouze na lanových drahách nebo na vlecích.

Nová lanovka Lipenská měří celkem 400 metrů a za hodinu dokáže přepravit až 1200 osob, je dvousedačková a jde o lanovku Doppelmayr Garaventa. Na vrchol se lyžaři dostanou za zhruba tři minuty. „Lanovka propojí skiareál s částí obce Lipno nad Vltavou v místě, kde běžkaři nastupují do stop a které v zimě obsluhuje pravidelná linka skibusu,“ doplnil k umístění lanovky Jiří Falout.

Lanovka bude obsluhovat novou sjezdovku Lipenská, která měří 800 metrů, a také nový snowcross o délce 500 metrů. Nový snowcross doplní stávající koncept zábavného lyžování na svahu, který do letošní sezóny tvořily dvě skicrossové tratě propojené tunelem, měřený slalom a snowpark. Z celkových zhruba 13,5 km lipenských sjezdovek je nyní čtvrtina pojata právě s ohledem na zábavu.