Zvědavé pohledy turistů ze švýcarského autobusu nemíří po příjezdu do Českého Krumlova vstříc zámeckému areálu nebo historickým domům okolo něj. Více než hlavní magnety na výletníky z celého světa teď zraky Švýcarů přitahuje čtveřice uniformovaných mužů.
Je čtvrtek, krátce po deváté hodině ranní, a na odstavném parkovišti pro autobusy ve Chvalšinské ulici v Českém Krumlově právě českokrumlovští dopravní policisté spolu s přílušníky celní správy a Centra služeb pro silniční dopravu (CSPSD) zahájili kontrolu dodržování takzvaných sociálních předpisů zejména ze strany řidičů autobusů.
„Sociální předpisy, to je v podstatě zákoník práce pro řidiče. Jde o normu platnou v celé Evropské unii,“ vysvětluje Pavel Chalupný z CSPSD. „Kontrolujeme zejména to, zda řidiči nepřekračují povolenou dobu jízdy a dodržují bezpečnostní přestávky. Zaměřujeme se ale i na technický stav vozidel; s tím však v případě autobusů, které do Krumlova přijíždějí převážně ze zahraničí, většinou nebývá problém. Jde vesměs o nové vozy,“ doplňuje policista Petr Vyletěl, zatímco spolu s kolegy míří k již zmíněnému autobusu ze Švýcarska, který na odstavné parkoviště právě přivezl další obdivovatele krás Českého Krumlova.
Starší, a tedy zřejmě zkušený řidič už tuší, co ho čeká. Jaké doklady má předložit, mu však strážci zákona pro jistotu ještě zopakují. „Domluvíme se celkem bez problémů. S většinou zahraničních motoristů, kteří do Krumlova přijíždějí, je možné se dohovořit německy, a v tomto jazyce potřebný základ máme. Navíc některá slova jsou univerzální, například tachograf,“ říká Petr Vyletěl.
„Mám tady ještě zůstat, nebo to zvládnete sami?“ ptá se pro jistotu průvodce turistů z autobusu, který kromě rodilé češtiny ovládá i němčinu. „Zvládneme,“ ujišťuje ho policista. „Tak se uvidíme za týden,“ volá německy na skupinku výletníků kontrolovaný šofér, zatímco pantomimicky naznačuje, že má na rukou pouta. „No, možná taky až za rok,“ utrousí s úsměvem rovněž v němčině jeden ze strážců pořádku.
Kdyby řidič autobusu věděl, co ho čeká, vtípky by si zřejmě odpustil. Jak záhy v opodál stojící dodávce za pomoci moderní techniky zjišťují odborníci z Centra služeb pro silniční dopravu, nezaznamenával šofér svou práci za volantem pomocí tachografu tak, jak by se podle předpisů mělo. Když zaparkoval autobus a odešel se do hotelu vyspat, jak tvrdil, vzal si záznamové kolečko z tachografu s sebou. To ale byla chyba, tachograf měl – zjednodušeně řečeno – přepnout na „režim odpočinku“, aby se doba přestávky na kolečko zaznamenala.
„Za to bychom vám mohli udělit pokutu i deset tisíc korun,“ varují řidiče policisté. „Kde bych tady tolik peněz vzal?“ strachuje se Švýcar.
Vše nakonec vyřeší napomenutí. Jindy rozverný řidič, kterému na chvíli zamrzl úsměv, po vynesení osvobozujícího verdiktu policistů opět ožívá. „Až přijedu příště, přivezu vám švýcarské pivo,“ volá při odchodu na muže v uniformách. Je ale vidět, že by byl raději, kdyby žádné „příště“ už nebylo.
annonce
Číšník, servírka, 18 900 Kč
Číšník, 37 000 Kč
Řežník, 35 000 Kč
Cukrář/ka či prodej v cukrárně Povidloň, 30 000 Kč
Pekařka - pekař, 25 000 Kč
Speciální pedagod - etoped, 35 000 Kč
Prodejce, 28 000 Kč
Ruční baliči, 27 776 Kč
Podat inzerát