„Není to jenom nějaká bublina, my propojení sídlišť Za Nádražím a Mír myslíme smrtelně vážně,“ konstatoval před třemi lety starosta Českého Krumlova Luboš Jedlička.

Pracovníci městského úřadu totiž tehdy znovu nalezli ztracený projekt lávky, která by sídliště jednak spojila, ale tím i výrazně zkrátila cestu do školy a na vlak dětem i dospělým z Míru.

„Jiná spojnice než přes kruhový objezd křižovatky U Trojice zatím není a já už se bojím tudy děti posílat,“ zní dlouhodobě hlasy nejednoho z rodičů ze sídliště Mír.

Další možností bývala vždy cesta poměrně krkolomným sešupem mezi stromy na stráni pod Mírem a vyšlapání protějšího svahu neudržovanou stezkou. (Čk deník 5. 2. 2008)

O přemostění už se uvažovalo i léta před tím, ale vše se opakuje, jako by byl projekt zakletý. A nejen tento. Krize se projevila, nejsou peníze.

Z podobných důvodů zatím stojí i jiné projekty. Přestavba a modernizace kina, kongresové multifunkční centrum spojené s plaveckým bazénem na Chvalšinské nebo nové lávky, které by měly spojit městský park s takzvanou Myší dírou a tu pak s klášterní fortnou na protějším břehu Vltavy.

Na peníze se také čeká v souvislosti s chystanou přestavbou autobusového nádraží nebo opravou lávky pro pěší mezi Plášťovým mostem a historickým centrem města. Samostatnou kapitolou je pak otočný most, který by měl stát na místě toho provizorního pod pivovarem.

„Co se týče lávky z parku do Myší díry, není zatím na pořadu dne,“ podotkl starosta Jedlička s tím, že: „Nejdříve musíme dodělat park, na který jsme získali pětadvacetimilionovou evropskou dotaci. Ta se ale na stavbu lávky nevztahuje.“

Čeká se také na ukončení prací na protipovodňových opatřeních v řece Vltavě. Teprve poté se budou moci oba, vlastně čtyři břehy Vltavy propojit.

Český Krumlov nemá tak silný rozpočet, aby stavby mohl zaplatit ze svého. Zbývají dotace.

Prioritní je podle starosty v tuto chvíli spíše hledání peněz na opravu lávky pod Plášťovým mostem, pak bude nutné dotáhnout do konce právě probíhající opravy mostu u kina a z velkých a neodkladných oprav mostů město ještě očekává rekonstrukce mostu Edvarda Beneše.

A léta slibovaný otočný most u pivovaru, který měl nahradit most stržený povodněmi v roce 2002? „Otočný most byl svého času vytendrován za veliké peníze, za 60 milionů korun, na to město pochopitelně nemá,“ shrnul starosta.

V říjnu letošního roku vyprší smlouva se Sekcí státních hmotných rezerv, od které si Český Krumlov zapůjčil provizorní most, který stojí od povodní v roce 2002 pod pivovarem doposud. Nyní se tedy bude muset jednat buď o nějaké další formě pronájmu nebo snad i o odkoupení tohoto provizorního mostu.

Kongresové centrum

Snahu o prodloužení turistické sezony je podle některých názorů možné podpořit výstavbou kongresového centra. To by mělo přivést do města jak samotné účastníky konferencí, tak jejich doprovod několikrát v roce i mimo hlavní sezonu.

Už na přelomu let 2006 a 2007 vznikala studie takzvaného Sportovně relaxačního centra na Chvalšinské ulici. Budova by měla zahrnovat plavecký bazén pro veřejnost, sportovně relaxační centrum, parkoviště, hotel, kongresové centrum a rozlohou nezanedbatelné plochy pro obchody a gastronomické služby. V roce 2007 bylo považováno za jeden z pilotních projektů rozvoje Českého Krumlova v těchto letech. Jaká je situace nyní? Chybí investor.

Tento týden navrhl radnici podnikatel Jan Horal novou možnost. „Podle mého mínění nejideálnějším místem pro konferenční halu, která by sloužila všem krumlovským podnikatelům, by bylo dnešní divadlo. Interiér této budovy by se však musel přestavět tak, aby se prostor maximálně zvětšil.

To by bylo možné spojením dnešního hlediště se vstupní halou a restaurací, tvořící velký sál, který by samozřejmě měl možnost pohyblivých dělících stěn,“ nastínil svoji vizi Horal s tím, že divadlo by dále sloužilo obyvatelům, zařízení by se zlepšilo a zmodernizovalo, prostor by byl větší.

Jelikož se podle Horala předem ví, kdy jsou velké konference a jak dlouho trvají, prostor by se večer mohl použít na konference a mimo konference jako divadlo nebo při menších konferencích oddělením prostor by mohlo zastávat obě funkce najednou.

Tato možnost není ovšem podle starosty Luboše Jedličky reálná. „Nebudeme bourat něco, co funguje už dlouhá léta. Namísto toho navrhuji, aby si podnikatelé vypracovali projekt, který by podobným způsobem přestavěl na kongresové centrum současné městské kino,“ shrnul starosta.

Faktem je, že to nutně potřebuje modernizaci a na ni město také peníze nemá