Všichni lidé z regionu, kteří měli v lednu nárok na vyplacení dávek v hmotné nouzi či dávek pro osoby se zdravotním postižením, by měli mít v tuto chvíli své peníze k dispozici.

Jak ale včera připustil Ivan Loukota, ředitel českobudějovické krajské pobočky Úřadu práce ČR, nemusí to platit ve všech případech.

„Kontaktní pracoviště našeho úřadu působící na Českokrumlovsku ještě v lednu zpracovala všechny žádosti, u kterých byla vydána kladná rozhodnutí o nároku, a zaslala dávky v dostatečném předstihu do jednotného výplatního místa, z něhož dávky vyplácíme,“ uvedl Ivan Loukota.

„Mohlo však dojít k situaci, kdy klient v žádosti nesprávně uvedl svoji adresu, případně nemá označenu poštovní schránku svým jménem či nedisponuje platným dokladem totožnosti. Z praxe víme, že tyto případy nejsou ojedinělé,“ doplnil Ivan Loukota s tím, že v obdobných případech se mohlo stát, že klient své peníze buď neobdržel, anebo mu je pracovníci pošty nevydali.

Vyplácení sociálních dávek začal od ledna zajišťovat Úřad práce. Mnozí úředníci si však stěžovali na to, že kvůli přechodu na nový počítačový systém nezvládají administraci spojenou s vyplácením dávek. Odboráři z úřadů práce proto požadují odvolání ministra Jaromíra Drábka. K výzvě se připojili i krumlovští odboráři. Potvrdil to jejich předseda Vlastimil Neuman.