Neriskujte a pokud nemusíte, raději se brzy ráno historickému centru Českého Krumlova vyhněte. Tak zní jasný vzkaz všem obyvatelům města, kteří se do něj musí vydat. Zvýšenou opatrnost si ale v pondělí žádal i celý region.

„Noc byla celkem rušná, protože začalo pršet, země byla zmrzlá a tak se tvořila ledovka,“ okomentoval v pondělí službukonající dispečer českokrumlovské Správy a údržby silnic. „Ve tři hodiny ráno byly dva stupně pod nulou a v půl čtvrté už dva nad nulou a pršelo,“ dodal.

Od půl čtvrté tedy silničáři vyjížděli a led likvidovali chemickým posypem. Sůl se musela přidávat do interního posypu i tam, kde se silnice běžně chemicky neošetřují. Důvod je jasný, písek by se na zledovatělých silnicích neudržel. Tentokrát si počasí nevybíralo a kluzko bylo všude, v celém regionu.

Velmi krizovou se ale ukázala situace v historickém centru Českého Krumlova. „My to tak bereme, že se po tom nedá moc dobře chodit, co s tím můžeme dělat, klouže to pořád, každé ráno,“ uvedla Zuzana Hoffmanová, studentka, která musí stihnout začátek vyučování ve škole svaté Anežce děj se co děj. Podobně přizvukují i spolužáci.

Kolem šesté hodiny ranní byl prakticky neprůjezdný celý úsek na Latránu, zvláště kolem pošty. „Tam nám zůstal stát i popelářský vůz,“ sdělil Deníku Pavel Turnhöfer, ředitel Služeb města. Jejich technika byla v terénu už od čtvrté hodiny ranní, přesto bylo počasí silnější.

Ještě kolem deváté hodiny klouzalo celé náměstí a podstatná část centra města.

„Problém je v tom, že asfalt má jinou teplotu, než dlažební kostky, takže lidé mohou jít po asfaltovém chodníku i třeba bez problémů, ale přejdou na kamenný podklad a situace už je jiná,“ doplnil Pavel Turnhöfer.

Po ranní konzultaci s odborem dopravy už začaly posypové vozy pro zajištění sjízdnosti používat sůl i v centru Českého Krumlova. Jak zároveň ředitel doplnil, podle meteorologů má obleva trvat až do poloviny týdne a zvláště starší lidé by se měli po ráno namrzlým dlažebním kostkám vyhnout.

Během pondělka přeháňky nepolevily a tak hrozilo, že déšť odplaví posypovou sůl a při odpoledním nebo podvečerním ochlazení začnou silnice a chodníky znovu namrzat. Naštěstí drtivá většina řidičů vzala situaci vážně a buď jízdy omezila, nebo se jezdilo velmi opatrně.

Podle sdělení operačního důstojníka Policie České republiky v Českém Krumlově byly do odpoledne evidovány pouze dvě menší dopravní nehody. Jedna mezi Krumlovem a Větřní, druhá v Kaplici.

„Žádné nehody nebyly, ale chodit i jezdit se muselo opravdu krokem,“ Milan Zálešák stav ve Vyšším Brodu.