Českokrumlovsko – Strach 
a nejistota. To jsou pocity, které dnes podle slov zástupců České lékařské komory běžně provází mnohé lékaře v celé republice. Kvůli nastaveným limitům na ordinovaná vyšetření a léky doktor leckdy stojí před těžkým rozhodnutím, zda se o pacienta postarat tak, jak je jeho profesní a morální povinností, nebo tak, aby se vešel do měsíčního rozpočtu.

Jestliže se totiž nevejde do limitu, může dostat sankci od příslušné zdravotní pojišťovny. V druhém případě mu zase může hrozit i žaloba ze strany pacienta kvůli zanedbání péče. „Sankce se pohybuje v řádech deseti tisíců korun, přičemž přijít může i pět let zpětně," řekla krumlovská alergoložka a zároveň předsedkyně čestné rady České lékařské komory (ČLK) Jarmila Křikavová. „Ta nejistota je zkrátka hrozná."
Právě to je jedním z hlavních důvodů protestu, který Česká lékařská komora rozjela. „My lékaři nemůžeme vědomě poškozovat své pacienty, ale nemůžeme si ani dovolit platit jim nezbytné léky, potřebná vyšetření a pomůcky ze svého. Na to prostě nemáme," řekl prezident České lékařské komory Milan Kubek.
Z toho je zděšená Dana Mikešová, obyvatelka Č. Krumlova: „To je tedy smutné, že nejlepší je chodit k lékaři na začátku měsíce, protože ke konci už na vás nemusí mít peníze. Zdravotnictví by nemělo být limitováno ničím!"

Ministerstvo zdravotnictví (MZ) se brání, že jsou limity nastaveny tak, aby pokryly léčbu i chronicky či komplikovaně nemocných pacientů. „Když  lékař limity z objektivních důvodů  překročí, jsou pojišťovny povinny jednat s ním o navýšení plateb. A pokud jsou náklady nezbytné, tak je také proplatit," říká Výkladový slovník MZ ČR pro čtení Petice ČLK.

Protestní kampaň, která zahrnuje i petici za zachování fungujícího zdravotnictví, vyvrcholí zítra symbolickým protestem. Regionální zástupkyně ČLK Anna Štěpánková ale ujistila, že péče o nemocné v regionu nebude ohrožena. A to ani v nemocnici.

Více v dnešním vydání Českokrumlovského deníku.