Na infekčním oddělení českobudějovické nemocnice leží čínský turista. Do České republiky přijel v neděli 26. ledna. Cestoval z Budapešti přes Bratislavu do Vídně, dále do Hallstattu a potom do jižních Čech.

Na infekčním oddělení českobudějovické nemocnice byl, jak Deník již informoval, v pondělí ráno hospitalizován s podezřením na nákazu koronavirem čínský turista. Do Česka přijel v neděli 26. ledna. Cestoval z Budapešti přes Bratislavu do Vídně, dále do Hallstattu a potom do jižních Čech.

Dobrou zprávou je, že testy u muže nákazu virem nepotvrdily, uvedla to pro ČTK v pondělí v noci ředitelka českobudějovické hygienické stanice Kvetoslava Kotrbová. Cizinec podle ní trpí běžnou respirační infekcí.

Obecně při podezření na onemocnění koronavirem, se jedná o případ s respiračními příznaky a především s pozitivní cestovní anamnézou (pobyt v posledních čtrnácti dnech v postižených oblastech Číny nebo úzký kontakt s nemocným, u kterého byl nový koronavirus prokázán).

Jak se koronavirus přenáší? 
Koronavirus se přenáší z člověka na člověka po úzkém kontaktu, který trvá delší dobu. Jedná se o tzv. kapénkovou infekci, která je přenášena vzduchem. Zasahuje nejčastěji sliznice horních a dolních dýchacích cest.Mezi ohrožené skupiny patří zejména senioři, dětské skupiny, chronicky nemocní či osoby s oslabenou imunitou.
Jak se chránit?
Důležité je postupovat tak, jak při klasickém respiračním onemocnění, jako v aktuálním chřipkovém období:
vyhýbat se těm, kdo jsou zjevně nemocní
dodržovat základní hygienická pravidla
používat například i dezinfekci, pokud jsme v kontaktu s lidmi, kteří akutními respiračními potížemi trpí
nezdržovat se v místech s vyšším počtem lidí
jedinci, kteří trpí respiračním onemocněním by měli dodržovat pravidla respirační hygieny – tj. při kýchání a kašlání řádně užívat, nejlépe jednorázové, kapesníky, při kašlání a kýchání si zakrývat ústa paží/rukávem, nikoliv rukou! (kapénky se pak mohou přenést dál)
samozřejmě i zdravotníci sami by se měli chránit, jelikož jsou to právě oni, kteří přicházejí s pacienty nejvíce do styku Zdroj: https://www.mzcr.cz/