„Nespala jsem celou noc, mám průjem a zvracím, ani jsem nešla do práce," uvedla pacientka, která si nepřála být jmenována, v jedné krumlovské lékárně, kde si právě kupovala prášky proti průjmu. „Nakazila jsem se od vnučky, ta už to má třetí den."

„Už se nám několik dětí s průjmem v ordinaci objevilo," potvrdila Stanislava Kyselová, zdravotní sestra českokrumlovské pediatričky Květy Strnadové. Pokud průběh virózy není závažný a průjmy a zvracení nejsou úporné nebo velmi časté, postačí zajít pro nějaký lék do lékárny, všechny jsou prodejné bez receptu. V opačném případě je lepší navštívit lékaře. „Kromě léků proti průjmu lze proti nevolnosti podat známý lék, který se dětem dává před jízdou autem, mohou být po něm ale spavější," dodala sestra.

„Lékaři zatím hromadný výskyt nehlásí, takže se neděje nic neobvyklého, tyto virózy se objevují pravidelně," uklidňuje hygienička Ivana Krabatschová. „Nicméně je to vysoce nakažlivé onemocnění a obvykle postihne všechny členy domácnosti."

Epidemioložka upozorňuje, že důležité je zejména dodržování hygienických zásad, jako je umývání a dezinfekce rukou, a také aby ti, které nemoc postihne, zůstali doma v posteli, aby nemoc nešířili dál.