„První člověk, který mi pomohl, byla až v roce 2002 paní ze sociálního odboru na okresním úřadě, dnes je na krajském. Řekla mi spoustu informací, které jsem nevěděla a které nevěděl ani obvodní lékař. Poradila mi, abychom si hned zažádali o domov důchodců, a co máme všechno dělat. Nemoc bude pokračovat a my to nezvládneme. Fyzicky ani psychicky to neutáhneme. V domovech je dost plno, proto se žádostí na nic nečekat."

Nemoc je to velice vážná a psychicky pro okolí strašně  náročná. „To byl rok 2002 a my jsme to vydrželi deset let. Od samého počátku nemoci je to 15 let.  Ovšem od toho roku 2002 se problémy začaly stupňovat. Mamka začala být inkontinentní, utíkala z domova, nevěděla, co dělá. Už nemohla být sama, potřebovala dozor," naznačila jen zlomeček peripetií, co museli překonávat, Lenka Kozáková.

Díky radám úřednice proto vyběhala Domovinku v krajském městě, kam doteď maminku vozila podobně jako děti do mateřské školky. „Ráno, když jsem jela do práce, jsem ji tam a svačinu pro ni sestřičkám předala, večer v 17 hodin jsem ji zase vyzvedla, když jsem jela domů. Takhle jsem to s bratrem táhla až do roku 2007, sestra nám pomáhala o víkendu. Od té doby jsme se začali všichni v péči střídat po pěti týdnech. Zjistili jsme, že to je tak akorát doba, kdy to člověk vydrží a pak potřebuje dva měsíce na odpočinek."

Všechny tři rodiny pochopitelně péče o maminku velmi poznamenala, protože pomáhali všichni členové rodiny. „To v žádném případě  nezvládne člověk sám," zdůrazňuje paní Lenka.

Maminka, dříve velice oblíbená velešínská učitelka, už víc než osm let nemluví. O to víc to mají rodiny jejích tří dětí těžší. „Tím pádem je třeba problém zjistit, když ji něco bolí," naznačuje některé z těžkostí, s nimiž se potýkali, Lenka Kozáková. „Poslední věta, kterou s námi  řekla, zněla: Dobrou chuť! Vedla nás k tomu, že jsme se vždycky všichni u stolu chytili za ruce  a před jídlem jsme si popřáli dobré chutnání. Dodnes to všechny tři rodiny děláme."

Děti s rodinami věřily, že maminku obstarají až do úplného konce. Ale přede dvěma měsíci nemocná paní přestala chodit. A nastal obrovský problém.

O bariérách, které jsou všude, vědí vozíčkáři své. A do chalupy v Mirkovicích, kde rodina tráví léto, vede sedm schodů. „Jeden člověk bezvládného nemohoucího po těch schodech nedostane," pokračovala paní Lenka. ,Musím říct, že mám  úžasnou rodinu a úžasné sousedy. Všichni tři sousedi se mě večer ptali, kdo mi ráno pomůže s babičkou. Bylo neuvěřitelné, jak na vesnici lidé drží spolu a jak jeden druhému pomáhají."

Nyní už Lenka maminku bratrovi nepředala. Péče o ní už je příliš neúnosná i pro silného chlapa. Sourozenci se rozhodli, že maminku převezou do nově otevřeného Domova matky Vojtěchy, nového hospicu pro Alzheimery.

„Věříme, že ji tam obstarají stejně dobře  jako my. Péče o ni je dřina, ale děláme to rádi. Jediné, čeho je mi líto, je, že není žádná naděje, světlo na konci tunelu; že nemoc bude gradovat a nebude mít dobrý konec. Těžko říci, jestli nás maminka vnímá. Myslím, že ne. Ale když ji mám vedle sebe, tak jsem šťastná. "

Nyní v republice probíhá Týden sociálních služeb. V jeho rámci zvou sociální instituce na dny ptevřených dveří:

Centrum pro zdravotně postižené Český Krumlov

 Den otevřených dveří se koná ve středu v budově autobusového nádraží od 9 do 15 hodin.
Program: Prezentace služeb, ukázka kompenzačních pomůcek, měření krevního tlaku, čištění ušních tvarovek ultrazvukem.

Domov důchodců Horní Planá

Den otevřených dveří a Loučení s létem bude ve středu od 9 do 16 hodin. Loučení s létem od 13 hodin.
Program loučení: Slavnostní otevření terasy, vystoupení dětí z mateřské školy, Troufalka.

Domov pro seniory Kaplice

 Den otevřených dveří je dnes od 15.30 do 17 hodin. Program: Vernisáž výstavy Proměny v čase obrazů malíře K. Pavlíka. Dále aukce výtvarných děl obyvatelů domova.

Domov seniorů Kaplice, pracoviště Český Krumlov

Den otevřených dveří se koná v Českém Krumlově ve středu od 9.30 hodin.
Divadelní představení zde uvidíte ve čtvrtek, kdy v rámci mezigeneračního propojování děti z mateřské školy vystoupí pro seniory a ti jim na oplátku zahrají divadlo s loutkami.