Příběh posledních okamžiků života pěti zavražděných letců u Zdíků se podle dokumentů obce Bujanov začal odvíjet 9. prosince 1944 v jižní Itálii.

Na ten den naplánoval operační štáb 15. letecké armády ofenzivní misi proti strategickým cílům na území okupovaného Československa a území nacistického Německa a Rakouska.

Ráno vzlétlo z leteckých základen v jižní Itálii 216 těžce naložených bombardérů. Cíle měly dosáhnout po čtyřech hodinách letu.

Kvůli špatnému počasí se ale nepodařilo všechny cíle nalézt tak, jak bylo naplánováno, proto si bombardéry hledaly náhradní cíl, kterým byly například letecké závody a seřaďovací nádraží v bavorském Regensburgu. Tuto skupinu letecké formace uzavíralo osm bombardérů 20. perutě vedené poručíkem Woodrufem J. Warrenem. Po svržení pum ale protiletadlové dělostřelectvo poškodilo jeden ze čtyř motorů bombardéru B–17G Flying Frtress, který pilotoval právě Woodruf J. Warren. Posádce sousedního letounu hlásil, že má vyřazený motor, poškozený olejový systém a obavy, že Alpy nepřeletí.

Letoun s deseti muži na palubě vypadl z formace, začal ztrácet rychlost i výšku. Tu letadlo ztrácelo čím dál víc, klouzavým letem pokračovalo v cestě nad nepřátelským územím. Nad Kaplickem vydal velitel rozkaz opustit letadlo. Jako první vyskočil navigátor Burke W. Jay, po něm ještě Ralph E. Henry, radista Waren Anderson, střelec Benjamin J. Sheppard a bombometčík Wiliam Jolly. Pak už se ale letadlo dostalo pod kritickou výšku pro seskok padákem, takže pilotovi nezbývalo, než se pokusit nouzově přistát. To se mu navzdory špatnému počasí podařilo. Se zataženým podvozkem přistál na zasněžené louce Šibeničního vrchu u Dolního Dvořiště.

Potíže letadla neunikly lidem dole na zemi. Obyvatelé Tiché, která tehdy byla velkou vesnicí, viděli, že se směrem ke Svatému Kameni snáší parašutista. K němu se vydala skupina lidí, kterou vedl starosta Josef Witzány. K bombometčíkovi Wiliamu Jolly se blížil s připravenou pistolí. Pak třeskla rána a Wiliam Jolly padl mrtev k zemi.

Střelec Benjamin J. Sheppard přistál blízko osady Štědrkov, kterou tvořily tři stavení. Hansbauerovi, i když překvapeni, pustili střelce dovnitř. Později ho sedlák odvezl do kasáren v Kaplici, odkud byl po třech dnech transportován do Welsu. Zbývající parašutisté přistáli v pořádku v okolí Budákova a brzy poté se dostali do německého zajetí.

Vytáhli bílou vlajku

Pět zbývajících členů posádky v letadle vyvěsilo bílou vlajku a čekalo na zajetí. Po chvíli se k letadlu začali scházet místní lidé. Také němečtí vojáci z celní úřadovny ve Wullowitz. A Josef Pusch, který právě přijížděl ve svém nákladním autě z Horního Dvořiště. Ten se stal očitým svědkem dalších událostí.

Do Dolního Dvořiště se brzy vydala i dvě auta z okresního velitelství v Kaplici. V komandu nemohli chybět okresní velitel Franz Strasser, velitel gestapa Walter Wolf a nadporučík policie Karl Lindemeyer.

Nařídili Josefu Puschovi, aby udělal místo na korbě auta a tam naložili zajaté letce. Pusch zaslechl Strassera a Lindemeyera: „Ty letce nám poslalo samo nebe a my mu je vrátíme!“

Kolona vyjela ke Kaplici. Ve stoupání na namrzající silnici nedaleko Zdíků nemohl náklaďák vyjet, tak museli letci vystoupit. Vzápětí se ozvaly dávky ze samopalů. V několika minutách bylo všech pět letců zavražděno. Karl Lindemeyer údajně zastřelil tři a Franz Strasser dva letce. Pak je vysvlékli do spodního prádla a Pusch dostal rozkaz, aby je jen několik metrů od silnice zaházel sněhem. „A teď se ztrať, nebo skončíš jako oni!“ zněl další příkaz.

Na onen den vzpomíná také František Novotný z Kaplice. „Pracoval jsem tehdy jako pomocník na poště a pěšky jsem nesl telegram do Nažidel. Když jsem došel na to místo, spatřil jsem na silnici zakrvácené hroudy sněhu,“ vyprávěl Deníku v sobotu v Kaplici. „Ono se to traduje také jinak. Podle druhé verze nejprve letci pomohli vytlačit náklaďák na kopec a pak je zastřelili.“

Letci byli na místě popravy pohřbeni až druhý den. „Mezi silnicí a lesem bylo pole. Tam je zahrabali,“ doplnil František Novotný.

Popravení letci odpočívají ve Francii

V roce 1945 byla těla zavražděných amerických letců exhumována a převezena na vojenský hřbitov pro padlé americké vojáky ve Francii. Na jejich paměť byla v roce 2004 na zdi kostela ve Svatém Kameni odhalena pamětní deska.

Osud vrahů

Karl Lindemeyer spáchal 8. května 1945 sebevraždu a byl pohřben v dnes již zrušeném hrobě na hřbitově v Kaplici.

Franze Strassera zatkla v červnu 1945 americká armáda a odvezla ho do Dachau. Byl odsouzen k trestu smrti a v prosinci 1945 popraven.

Starosta Tiché Josef Witzány byl po válce hledán americkými, rakouskými a československými úřady, ale nebyl nikdy nalezen.