Po více než 40 letech končí provoz českokrumlovského letního kina. Stále slabší návštěvnost už byla naprosto neúnosná, letošní průměr spadl až na 12 diváků na představení. Zklamal i celosvětový trhák – poslední díl Harryho Pottera, na který přišlo 41 lidí. I tak je to paradoxně nejúspěšnější letošní snímek letního kina. „Na letošní sezonu jsme připravili občerstvení, ale po dvou představeních nájemce skončil,“ dodal provozovatel kina Jan Jiřička k letošní mizérii, na níž má podíl špatné počasí.

Hlavním důvodem ukončení provozu je ale digitalizace kin. Nižší náklady na distribuci filmů, větší kvalita a tak dále. Výhod, které přináší digitalizace, je mnoho. Klasická kina vedle toho vypadají jako chudý příbuzný. Likvidační pak je, že čím dál víc nových filmů je v digitální podobě.

Nedigitalizovaná kina nebudou mít brzy co pouštět. „Když se neuživí ani Háječek v Českých Budějovicích, který letos rovněž skončil, tak co potom my v daleko menším městě. Digitalizace se podepíše na budoucnosti všech letních kin. Mám obavu, že si nikdo nedovolí investovat veliké peníze do modernizace letňáku, který promítá dva až tři měsíce,“ řekl včera Jiřička.