Rachot bubnů, šermířské souboje, krásné ženy a jejich kavalíři ve výpravných kostýmech a ukázky tanců s hudebním doprovodem. Tak vypadal početný průvod, který s doprovodným programem zahájil sezónu na Státním zámku a hradu Český Krumlov. V sobotu 6. dubna 2024 lemovaly cestu průvodu špalíry diváků.

Ve chvíli, kdy se průvod řadil nedaleko vstupu do zámeckého parku, už sluníčko hodně zdvihlo teplotu přes 20 °C. Před druhou hodinou odpolední už byli na místě všichni účastníci a dobrá nálada je neopouštěla ani tehdy, když věděli, že je na duben nadprůměrné teplo. Jak se cítili v kostýmech? „Je v tom horko a po souboji bude ještě větší,“ konstatoval Jan Zeman ze skupiny historického šermu Bratři z růže. A vedle stojící členka taneční skupiny Campanello přisvědčila, že horko je v kostýmech i když se ještě ani nevyrazilo.

Začíná stavba nového úseku Povltavské cysklostezky v Českém Krumlově, povede z parku v Jelení zahradě kolem Budějovické brány ke Trojici.
Kolem Vltavy v Krumlově je pokáceno. Začíná tam stavba Vltavské cyklostezky

„Očekávám jako každý rok osmdesát až sto lidí v kostýmech,“ uvedla za organizátory průvodu Renata Pyšíková z Krumlovských pištců. Spolu s Krumlovskými pištci jsou hlavními spolupořadateli Českokrumlovští průvodci. Ale účastní se i zmíněná taneční skupina Campanello z Třeboně, další tanečníci Fioretto z Českého Krumlova. Přijeli českobudějovičtí Fedrfechtýři se svými bubny, meče tasili Bratři z růže… „Přijel i náš spřízněný soubor Lusatia Concord ze Cvikova,“ doplnila Renata Pyšíková.

Podobných průvodů se pořádá v Českém Krumlově během roku několik. „My chodíme na zahájení sezony, na Slavnosti pětilisté růže,“ řekl za Bratry z růže vedoucí skupiny přezdívaný Gappa a dodal, že jinak se věnují vystoupením na různých slavnostech nebo pro děti. „Máme různé komponované programy. Standardně, když jsme všichni, je nás pět, když je nás málo, je nás pět,“ naznačil Gappa, že vystoupení skupiny nepostrádají ani humor.

Každoroční historický průvod městem ku příležitosti zahájení sezóny na Státním hradě a zámku Český Krumlov se letos konal na téma Věznění Václava IV. na Krumlově LP 1394. V průvodu byl tedy veden i král v poutech, jistě neobvyklý pohled. Program potěšil diváky nejen na zámku, ale i ve městě, kudy se také průvod ubíral.

Zámek v Českém Krumlově a zámeckou zahradu zdobí jarní květy všech barev.
Český Krumlov v záplavě barev. Pojďte se mrknout na tu rozkvetlou parádu

I když cestu průvodu lemovaly početní diváci, sezóna se zatím skutečně teprve rozbíhá. V prodejně suvenýrů na zámku se ještě turisté objevují jen sporadicky. Podle Karolíny Kalkušové je začátek sezóny vlažný. I když na Velikonoce už bylo hodně lidí. „Je to namíchané, nejvíce Němci, turisté z Asie, Slováci přijedou až na léto, když jsou prázdniny,“ popsala složení návštěvníků prodejny brigádnice a dodala, že ale nechybí ani Češi. Znát budou i školní výlety před prázdninami.