VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Letos přibylo více než sto dárců krve z regionu

Český Krumlov - Zlatý kříž za osmdesát a sto dvacet odběrů krve obdrželi dva muži z regionu.

8.11.2010
SDÍLEJ:

Slavnostní oceňování dárců krve je jediným momentem, kdy bezpříspěvkoví dárci vystupují z anonymity. Zlatý kříž profesora MUDr. Jana Jánského obdrželi (na snímku vlevo zleva) Jaroslav Veselý z Velešína a Petr Šandera z Českého Krumlova.Foto: DENÍK/Zuzana Kyselová

Více než stovku, přesně 128, bezplatných dárců krve z Českokrumlovska letos ocenil českokrumlovský Český červený kříž (ČČK). Dárci toto ocenění tradičně získali během slavnostního večera, který se konal v pátek v Jízdárně českokrumlovského zámku.

Pracovníci Červeného kříže udělili bronzovou medaili profesora MUDr. Jana Jánského 49 dárcům, kteří svou krev poskytli desetkrát; stříbrnou medaili Jana Jánského obdrželo 50 dárců za 20 odběrů krve a 27 dárců si ze slavnostního večera odneslo zlatou medaili profesora Jana Jánského za 40 odběrů.

„Také udělíme zlaté kříže,“ sdělila Deníku na počátku večera Eva Pejchalová, ředitelka Úřadu Oblastního spolku ČČK Český Krumlov. „Za 80 odběrů krve ho dostane Jaroslav Veselý z Velešína. Támhle sedí, vyloženě jsem ho přemluvila, aby přišel, nechtěl přijít. Ale je tu a udělal mi tím velkou radost. Druhý zlatý kříž náleží Petru Šanderovi z Českého Krumlova, který daroval krev již stodvacetkrát,“ dodala s obdivem.

Potěšující zprávou je, že na Českokrumlovsku není nouze o nové dárce. Letos jich přibylo 117. „Loni jich bylo 96,“ podotkla Eva Pejchalová.

Na večeru nechyběl ani zástupce Transfuzní stanice v Českých Budějovicích lékař Petr Faltus z Českého Krumlova. „Jihočeský kraj má množství dlouhodobých dárců a nových je čím dál víc. Je zásluhou, vás, dárců, že se krajská nemocnice rozvíjí směrem, jaký nastoupila. A to zejména v oblasti traumatologie, kdy v nemocnici vzniklo moderní traumatologické centrum, kam jsou sváženi pacienti s těžkými úrazy z celých jižních Čech. Stejně tak kardiochirurgie. I kdybychom měli sebelepší techniku, tak bychom nedosáhli výkonů, které tam provádíme, bez krve, již dostáváme od vás. Moc vám za ní děkuji,“ řekl.

Darují krev a platí jako jiní

Jaroslav Veselý z Velešína si po ocenění odnášel plnou náruč darů, mezi nimiž se Zlatý kříž ČČK 3. třídy v malé červené krabičce za 80 odběrů krve téměř ztrácel.

„Daroval jsem kromě krve i plasmu a asi dvakrát také krevní destičky,“ říkal. „Tehdy mě kvůli destičkám speciálně pozvali, protože je pro někoho potřebovali. Moc by mě zajímalo, jestli tomu dotyčnému moje krevní destičky opravdu pomohly. Ale to se zřejmě nikdy nedozvím, všechno je utajené.“

Jaroslav Veselý se k dárcovství krve dostal na vojně. „Začal jsem s tím na vojně v Prešově a Rakovníku, tehdy hlavně proto, abych se ulil,“ usmíval se. Krev pak daroval vždy zruba čtyřikrát do roka. „Jezdívali jsme celá parta, ostatní byli z Ločenic. Ale pak se rozpadla. Jenom já vydržel,“ vyprávěl Jaroslav Veselý.

Tím, co dárcům většinou zabrání v dárcovstí pokračovat, jsou zdravotní problémy. Podmínky na dárce a darovanou krev jsou totiž náročné. Dárcům musí být mezi 18 a 65 lety, musí vážit alespoň 50 kilogramů.

A ze zdravotního hlediska nesmí například trpět vážnější alergií, prodělat zánět a jiné onemocnění jater, ledvin, nesmí prodělat toxoplazmozu, tularemii, brucelozu, pohlavní nemoci, onemocnění nervového systému, nesmí mít nemocné srdce a cévy, žádné vážné kožní onemocnění, revmatické onemocnění, zvýšenou krvácivost, samozřejmě nesmí být HIV pozitivní a řadu dalších aktuálních podmínek, jako že nesmí mít v posledním měsíci přisáté klíště, neužívat antibiotika, posledního půl roku neabsolvovat operaci a tak dále.

S bezpříspěvkovým dárcovstvím krve už skončil i Jaroslav Veselý. „Daroval jsem už spoustu krve a vadí mi, že teď, když jsem začal mít zdravotní problémy, nemám jako dárce žádné úlevy. Všude musím platit, u lékaře hned chtějí třicet korun, v lékárně, a teď chce pan Kalousek dokonce zdanit i ty dary, které jako dárci krve dostáváme. Nikomu nepřeji nic zlého, ale kéž by pan Kalousek potřeboval krev,“ zlobil se. „ I proto jsem s dárcovstvím přestal.“

Fotogalerii připravujeme.

Jiným krev dává, pro sebe si zásobu nevytvořil

Za úctyhodný počet odběrů krve, rovných 120, si vysloužil Zlatý kříž ČČK 2. třídy Petr Šandera z Českého Krumlova.

V kolika letech jste začal darovat krev a co vás k tomu přimělo?

Ve dvaceti na vojně. Byl jsem vojáček základní služby a povědomí jsem měl o tom, že je to asi prospěšné. Ale hlavně to bylo spojené s trochu vorazem od běžné vojny. Takhle nenápadně to začalo.

Nebylo tehdy na vojně dárcovství krve dobrovolně povinné? Od mužů často zaznívá, že dávat krev začali právě na vojně.

Takovou věc vám nikdo nemůže nařídit. Ale jistě to bylo spojené s nějakým balíčkem, sváčou nebo něčím takovým.

A dostal jste se na chvíli pryč z kasáren…

Ne, to ne. Krev se neodebírala mimo posádku, ale v areálu kasáren. Na polních lůžkách, to byla ještě taková ta dřevní doba. Ale dali nám pak na chvíli pokoj.

A od té doby pořád pravidelně krev poskytujete…

Volně, volně, já nejsem žádný stíhač. Už je to přesně čtyřicet let. Byly to vždy tři až čtyři odběry ročně. Já si to hlídám. Hlavní je, abych byl zdravý. Zatím mě ze zdravotních důvodů nevyřadili, což si považuju, je to taková známka, že jsem těch čtyřicet let let prožil v rámci zdraví v pohodě, bez problémů. Odběry krve mi nedělají žádné problémy. Lékařské prohlídky jsou součástí odběru.

Dneska oproti dřívějšku už je to složité, protože civilizačních hrozeb přibylo, takže dneska jsou dotazníky velice detailní, k tomu navíc řada testů a krevní rozbory. Takže dneska se způsob odběru krve nedá s těmi polními podmínkami na vojně vůbec srovnat. Odběry probíhají v pohodové atmosféře a je to velmi svižné.

Máte v krevní bance vytvořenou také zásobičku vlastní krve pro případ, kdybyste jí, nedej bože, sám potřeboval?

Ne nemám. Sice nejsem pověrčivý, že bych takovým krokem šel něčemu takovému naproti, ale to život ukáže, jestli by to bývalo bylo dobré.

Pociťujete vždy po odběru nějak na sobě, že vám krev ubyla?

Říká se, že dárce krve nemá po odběru řídit auto, ale já ho řídím. Byly doby, kdy jsem po odběru šel stavět barák. Člověk si také třeba říká, tak teď jsem půl kila shodil, ale přijdu domů, proběhne ledničkový rituál a hned je to zpátky.

To jste za ty roky na tranzfuzní stanici už jako doma, ne?

Je pravda, že tým stanice už člověka zná jménem, takže je to pohodové. Jenom tam přibývají mladé sestřičky, ty to zase příjemně oživují. Potkávám se tam i s mnoha dárci, které už za ty roky znám, ale pro mě je dost překvapení, že teď tam dorůstají mladí. Přicházejí stále noví, i když to mají dnes složitější, a ta naše generace už tak jako pomalu končí. Zřejmě dárcovství nehyne na oubytě.

Autor: Zuzana Kyselová

8.11.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

annonce-logo

Nabídky práce

+ Podat inzerát

Zdravotnictví - Zdravotnictví Zubní lékař 30 000 Kč

Zubní lékaři Zubní lékař. Požadované vzdělání: vysokoškolské. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 30000 kč, mzda max. 40000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Zubní lékař - vzdělání vysokoškolské. Pracoviště Dolní Dvořiště. Prac. poměr na dobu neurčitou, prac. zkrácený, prac. doba jednosměnná. Nástup ihned. Mzda 30.000,- až 40.000,- Kč hrubého. Kontakt: 380 324 252 p. Šandová, info@zahnprothetik.cz. Ověřeno dne 15.3.2018.. Pracoviště: "" mudr. bruna v.o.s. "", 382 72 Dolní Dvořiště. Informace: Pavlína Šandová, +420 380 324 252.

Zdravotnictví - Zdravotnictví Zdravotní sestra 24 000 Kč

Všeobecné sestry s osvědčením Všeobecná sestra. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Nepřetržitý provoz, úvazek: . Mzda min. 24000 kč, mzda max. 35000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Všeobecná sestra - vzdělání středoškolské. Pracoviště Kaplice. Pracovní poměr na dobu určitou po dobu jednoho roku s možností prodloužení, prac. úvazek plný, nástup ihned, prac. doba nepřetržitá. Mzda od 24.000,-- - 35.000,-- Kč hrubého dle praxe. Náplň práce: provádění komplexní specializované péče o uživatele, usměrňování odborné činnosti, monitorování a vyhodnocování potřeb uživatele, asistence při diagnostických a léčebných výkonech, zavádění standardních ošetřovatelských plánů do praxe. Požadujeme: bezúhonnost (dle § 79 odst.2 a 3 zákona 108/2006 Sb.) , zdravotní způsobilost, odbornou způsobilost - dosažené vzdělání SZŠ, VOŠ, VŠ, registrovaná sestra pracující bez odborného dohledu dle zákona č. 96/2004 Sb..Znalost zákona 108/2006 Sb., 48/1997 Sb. Zaměstnanecké výhody: příspěvek na stravování, zázemí stabilního zaměstnavatele, podpora odborného růstu. Nástup do nově, moderně vybaveného Domova pro seniory v Kaplici, stabilní zázemí organizace s více, jak dvacetiletou tradicí. Práce v dynamickém kolektivu. Kontakt: Mgr. Vladimíra Holczerová, tel.: 602 193 210 (po-pá od 8:00 hod. - 15:00 hod.), e-mail: podatelna@domovkaplice.cz.. Pracoviště: Domov pro seniory kaplice, Míru, č.p. 366, 382 41 Kaplice 1. Informace: Vladimíra Holczerová, +420 602 193 210.

Technika a elektrotechnika - Technika a elektrotechnika Operátor strojů a 20 000 Kč

Obsluha strojů na výrobu výrobků z kamene Strojník I. II. a III. st. drcení. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 20000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Strojník I. II. a III. st. drcení - vzdělání vyučení. Řidičský průkaz sk B, čistý trestní rejstřík. (výhodou ŘP skupiny C+E s profesním průkazem řidiče, strojnický průkaz kolové nakladače nebo bagr). Obsluha linky odpovídá za chod drtiče I. st. drcení, třídič a pasové dopravníky. Úklid linky a základní údržbu. To stejné je i pro II. a III. st. drcení, ale bez řízení linky. Pokud by byl ŘP sk. C, bylo by navíc i skládkování vyrobeného materiálu. Pracoviště Lom Plešovice. Prac. poměr na dobu určitou, prac. úvazek plný, prac. doba dvousměnná. Nástup ihned. Mzda 20.000,-- Kč hrubého, stravenky, 13. plat, roční odměny, různé další benefity. Kontakt: 724 043 316 p. Konopáč, miroslav.konopac@kamen-ck.cz. Ověřeno 8.3.2018.. Pracoviště: Kámen a písek, spol. s r.o. - lom plešovice, 381 01 Český Krumlov 1. Informace: Konopáč, +420 724 043 316.

Gastronomie - Gastronomie Číšník, servírka 100 Kč

Číšníci a servírky Číšník, servírka. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Turnusové služby, úvazek: . Mzda min. 100 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Číšník, servírka - vzdělání vyučení v jakémkoliv oboru, možno i absolvent, znalost AJ výhodou. Pracoviště Český Krumlov. Prac. poměr na dobu neurčitou, prac. úvazek plný, prac. doba turnusová (krátký, dlouhý týden). Nástup ihned. Mzda 100,-- Kč/h hrubého. Kontakt: p. Pechová, tel: 777 231 368. Ověřeno 15.3.2018.. Pracoviště: Mudr. václav pecha., Věžní, č.p. 99, 381 01 Český Krumlov 1. Informace: Pechová, mobil+420 777 231 368.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Centrum Fazole
9

Rodinné centrum Fazole v Písku je skutečně zdravou školou, první na jihu Čech

Ilustrační foto.

Kam se můžete o víkendu vydat na bohoslužby

Lupič chycený při činu a ocenění hrdiny: prohlédněte si videa dne

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku v pátek 16. března 2018.

Týrané štěně Marley je statečný bojovník

Prachatice - Útok mladíka z Prachatic lidé odsuzují, podepisují petici a přispívají na léčbu psa. Odporného a brutálního útoku na čtyřměsíční štěně se dopustil čtyřiadvacetiletý Jakub z Prachatic.

V sobotu šlágr u Jordánu, doma hraje v neděli i Dynamo

Jižní Čechy - Pokud předpokládaný návrat zimního počasí neudělá podobně jako před dvěma týdny fotbalistům v kraji čáru přes rozpočet, odstartuje o tomto víkendu na jihu Čech dvěma atraktivními zápasy druholigové jaro.

AKTUALIZOVÁNO

Na léčbu štěněte lidé přispěli už přes deset tisíc korun

Prachatice - Jeden transparentní účet, kam bylo možné posílat peníze na ošetření týraného Marleyho, zřídila ve čtvrtek třiadvacetiletá majitelka salonu pro mazlíčky v Českých Budějovicích Barbora Koubová původem z Prachatic. Už v pátek ho ale ruší.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT