Značnou spoušť za sebou zanechala velká voda, která se po prudkém přívalovém dešti hrnula z polí. „V neděli odpoledne se přihnala bouřka, kterou jsme dle sledování radaru očekávali, ale nepočítali jsme s tím, že to bude mít takové následky. Bouřka se přehnala a následně se postupně z polí přihnala vlna vody, která spláchla horní část vesnice a část pod rybníkem, kde protéká potok, do kterého voda z polí stekla. Přetekla kanalizace, která se vylila na silnici. Voda někde vytrhala části silnice," popsal velitel zásahové jednotky SDH Lhovice Karel Květoň.

Hasiči tak v obci zasahovali, pročišťovali propustky, kanály a odklízeli následky. Ráno však na ně čekal další šok. Přetekl rybník na návsi. „O půlnoci se ještě nic nedělo, ale během noci sem zřejmě ještě dotekla voda prameny, které rybník má, a voda stoupla. Vzhledem k tomu, že na rybníce nefunguje bezpečnostní přetok, tak došlo k masivnímu přelití hráze. Možná ve vzdálenosti sto metrů od něj byly všude ryby, které jsme sbírali a nosili zpět do rybníka," uvedl Květoň.

Zdroj: Se svolením SDH Lhovice

Hasiči tak měli další zásah a pomoci jim přijeli hasiči z Klatov. Naštěstí nedošlo k protržení hráze, což by způsobilo zaplavení poloviny vesnice.

V současné době obyvatelé uklízí následky po velké vodě a přívalech bahna. Čistí se i studny.