Další pokles zaměstnanosti na Českokrumlovsku spolu s koncem prázdnin naznačují, že se rychle blíží doba, kdy začne valem přibývat lidí, kterým přestane být do zpěvu.

Pracovní místa nejsou. Pracovníci úřadu práce zaznamenávají čísla, jaká doposud neznali. Například počet nahlášených volných míst se ztenčil z červencových 160 na 102 pracovních míst na konci srpna.

„To je katastrofa. To je de facto historické minimum za celou existenci úřadu práce,“ konstatoval vedoucí oddělení trhu práce Luboš Mlčák z českokrumlovského úřadu práce.

„Tak málo míst jsme evidovali jenom v době, kdy úřad práce vznikal. V roce 1991 jsme měli sto míst.“

V srpnu nahlásili zaměstnavatelé jenom 95 nových pracovních příležitostí, 82 jich bylo obsazeno. Nezaměstnanost v regionu se zvedla na 8,4 procenta, to znamená, že oproti červenci přibylo v závěru měsíce 112 lidí bez práce.

Na konci srpna úřad práce evidoval 3051 lidí, kteří práci hledají.

Oproti srpnu loňského roku, kdy měl úřad práce v evidenci 1905 lidí, je to obrovský nárůst. Ovšem pořád ještě se nejedná o nic tragického, už bylo i hůř. „Například v srpnu roku 2005 jsme měli 3184 uchazečů o práci,“ nahlédl do záznamů Luboš Mlčák.

Při srovnání průměrů za posledních šest měsíců je nyní 3030 uchazečů, loni jich za stejné období bylo 1970. Ale v kritickém roku 2005 tento šestiměsíční průměr činil 3157 uchazečů.

Nyní se přicházejí na úřad práce přihlašovat nejvíce prodavači, kuchaři a číšníci, opraváři, seřizovači a další lidé ze strojírenství, také pomocný personál ze služeb.

„Určitě se to bude zhoršovat. Ale zatím panuje docela dobré počasí, tak to ještě není tak tragické,“ podotkl Mlčák.