Fronty, nadávající lidé, a k tomu policisté, kteří rozdávali pokuty za parkování v zákazu stání. Taková byla v pondělí dopoledne situace na českokrumlovském úřadu práce a jeho okolí.

Noví lidé, kteří přicházejí na úřad práce poprvé, se tam srocují hned od rána, ti zkušenější, co jsou na úřadu práce jako doma, vědí, že není kam chvátat, proto se v klidu vyspí a na úřad práce přicházejí až kolem 11. hodiny.

„Takové fronty jsem tady ještě nezažil,“ kroutil hlavou Karel Wittberger z Chvalšin. „Těch lidí, co hledají práci je vážně moc. Podle mě se dá práce najít pokaždé, pokud tedy člověk chce,“ dodal.

„Najít dnes práci není vážně jednoduché. Dělal jsem v automobilovém průmyslu, ale díky světové krizi jsem o práci přišel. Propustili až sedmdesát procent zaměstnanců. Vezmu cokoliv,“ řekl Michal Hanuš z Českého Krumlova.

„Kašlu na to. Nic normálního fakt neseženu,“ rozčiloval se při odchodu postarší muž.

Na úřadu práce ale nebyli jen samí nezaměstnaní. Mnoho lidí dělalo pouze doprovod a podle vlastních slov jsou jedině rádi, že nemusejí absolvovat takové martýrium.

„Potřebovala bych práci ubrat,“ zasmála se Stanislava Koriťáková z Horní Plané, která čekala na manžela. „Dělám v sociálních službách a tam je stále práce dost.“

Podle Luboše Mlčáka z úřadu práce situace zatím není dramatická. „V pátek a dnes dopoledne přišlo na úřady práce do Českého Krumlova i Kaplice cekem 176 lidí. Vloni ve stejnou dobu 216 lidí. To jsou čísla, z nichž se nedá nic usuzovat. Jasno bude později po zpracování statistik,“ řekl. „Na nápor nezaměstnaných jsme připraveni a budeme na něj reagovat. Pokud by někde došlo k hromadnému propouštění, vyjedeme na místo.“

Václav Votruba, Zuzana Kyselová