Ukázali to svou účastí na středečním setkání a procházce s architektem, kdy přímo v daných místech probírali změny, které tam mají nastat v rámci chystané rekonstrukce náměstí. Všichni si moc dobře uvědomují, že náměstí důkladnou úpravu potřebuje. Také se na vlastní uši přišli přesvědčit, jestli jsou pravdivé všechny řeči o změnách, někdy negativních, které po městě kolují.

Okolo tří vrchů po hranici s Rakouskem vedla trasa letošního odemykání stezek Vyšebrodska. Po buřtech na Bombardišti a hromadném focení se účastníci vrátili do Vyššího Brodu přes poutní místo Maria Rast am Stein.
OBRAZEM: Stezky na Vyšebrodsku jsou odemčené, tentokrát se šlo ze Studánek

„Zóna, kterou zpracováváme, začíná od hasičárny v dolní části náměstí,“ řekl starosta Horní Plané Jiří Hůlka, který na setkání nemohl chybět. „A vede v podstatě až nahoru nad kostel, kde by se mohly změnit části parkovacích ploch, dopravní systém a trochu zeleň.“

„A hlavně by se měly sjednotit a změnit ty zvláštní povrchy na ploše náměstí,“ dodal starosta. „Na papíře to totiž vypadá dost idylicky, někde se zdá, že je málo zeleně, jinde zase moc, takže asi nejlepší je to vidět in natura. Protože lepší je jednou vidět, než desetkrát slyšet.“

Architekt Jan Křivský, který je autorem studie nové podoby náměstí, zájemcům pro větší názornost zapůjčil i papírové studie. „S některými z vás jsme se viděli už třikrát,“ řekl Jan Křivský. „Vytváříme a hledáme koncepci úpravy náměstí s ohledem na to, aby se dalo využívat pro společenské akce, poutě, festy a podobně, ale také abychom technicky srovnali takové to nejasné uspořádání ploch.“

Lezecká skupina Územního odboru Český Krumlov HZS JčK spouštěla na laně z horní plošiny středověkého lešení na Jakobínce při taktickém cvičení dva raněné. Zásahu velel Marek Voldřich.
OBRAZEM: Pro hasiče cvičení, pro "raněnou" neopakovatelný zážitek

Při procházce městem nechyběli prakticky žádní zastupitelé, až na dva, kteří se omluvili. Architekta pozorně sledovala například zastupitelka Eliška Hůrková: „Myslím si, že náměstí potřebuje změnit celkově. Působí dojmem, že je takové neudržované, rozbité, kompletně potřebuje opravit. Chtělo by to také odpočinkové místo pro lidi, kromě laviček tu není nic. To znamená, aby, když sem přijdou maminky s dětmi, se měly děti kde vyžít. A místa je tu pro to dost, pro nějaké hrací prvky. Nahoře by se to hodilo. Jsem tu, protože chci ty navržené změny vidět a slyšet v reálu.“

Více čtěte v tištěném vydání Českokrumlovského deníku ve čtvrtek 19. dubna.