Dnes, to znamená ve čtvrtek ráno, teploty na Krumlovsku klesly pod nulu až na víc než minus 16°C.

Ve středunaměřil vyšebrodský hydrometeorolog Jiří Štěpánnejnižší teplotu při zemi mezi 6.10 a 6.20 hodinami minus 16,8 °C. Ve dvou metrech nad zemí bylo ve Vyšším Brodě nejchladněji v čase od 7.30 do 7.50 hodin, kdy teploměr klesl na hodnotu –14,3 °C. „Zatímco zmíněná teplota naměřená ve středu při zemi byla letošní nejnižší, ve dvou metrech nad zemí bylo zatím nejchladněji v pátek 27. ledna, a to –14,4 stupně Celsia,“ doplnilJiří Štěpán.
Na Kleti zavládly nejnižší teploty v 9.25 hodin, a to minus 15 °C, na Kramolíně teploměry naměřily minus 14,3 °C, ve Vyšném -11,2 °C a na Lipně minus 10,4 °C.

Intenzivně teď sledují teploměry snad všichni obyvatelé regionu. Jako třeba Věra Maurerová, která ve středu nahlásila, že na Plešivci mráz dosáhl – 10 °C. Jana Papšová ve Větřní zaznamenala dokonce –14 °C a Kateřina Vávrová v Holubově –13.5 °C.

Mrazivé počasí, které do regionu dýchlo ze Sibiře, nedělá dobře lidem se zdravotními problémy, kteří nyní musí být na sebe zvlášť opatrní. Primář interního oddělení českokrumlovské nemocnice Jindřich Florián upozorňuje: „Největší zdravotní rizika hrozí především dětem a seniorům, dále lidem s chronickou poruchou srdce nebo osobám s dýchacími problémy.“

Mrazy ale neznamenají jenom strasti. Všichni, kdo rádi obují brusle a vyrazí na led, se radují: „Konečně jsme se dočkali!“ Zamrzly nejenom rybníky, ale především lipenské jezero, kde už na bruslaře čekají od sněhu vymetené ledové dráhy, které ti, co je čistí, neustále rozšiřují.

Voda ale zamrzá i jinde. Pokud mráz klesne pod minus dvacet, mohou se začít potýkat s problémy třeba hasiči. „Včerejší teploty by na zásah zásadní vliv mít neměly,“ uklidňuje Pavel Rožboud, ředitel českokrumlovského hasičského záchranného sboru. „Technika je vybavena tak, aby předešla problémům spojeným s mrazy.“ Při mrazech minus 20 °C hrozí u delších výjezdů zamrznutí zásob vody. Komplikace může způsobit i zamrzlá voda z hadic, která poté znesnadňuje pohyb hasičských jednotek a techniky.

Irena Marková z Velešína si ale z mrazu příliš těžkou hlavu nedělá. „Mrazy nesnáším. Ale nevadí to tolik, když přitom svítí sluníčko jako teď.“

Autor: Martin Sváček