Vzkaz budoucím generacím budou sepisovat návštěvníci Českého Krumlova.

V neděli, to znamená 2. srpna 2009, totiž uplyne přesně 700 let od okamžiku, kdy se v historických písemných dokumentech objevila první zmínka o tom, že Český Krumlov je město. Tehdy, tedy v roce 1309, byla sepsána listina, ve které Jindřich I. z Rožmberka označil Krumlov jako město.

Na to konto se zrodil nápad sepsat v současnosti také podobnou listinu, vzkaz budoucím generacím, který bude umístěn na nějaké zajímavé místo v Českém Krumlově.

Vzkazy mohou všichni zájemci přijít napsat o první srpnové neděli do zahrad kláštera Rytířského řádu křižovníků s červenou hvězdou, kde se u příležitosti oslav 700 let města uskuteční netradiční večerní slavnost.

„Brána zahrady se otevře přesně ve 20 hodin,“ říká Filip Putschögl, referent kultury mětského úřadu. „Návštěvníci budou mít jedinečnou možnost zapsat svůj vzkaz potomkům na listinu, která bude uložena do věže kláštera.“

„Při opravách starých památek se stává, že se tam najde listina, mince, známky nebo nějaký pozdrav. Myslím, že by tak mohlo dojít k zajímavému propojení s minulostí,“ míní autor nápadu, ředitel Městského divadla Jan Vozábal.

V klášterní zahradě tak budou na třech místech umístěny stoly s psacími potřebami. Na každém návštěvníci najdou arch ručního papíru nejvyšší kvality a speciální kuličková pera naplněná dokumentovým inkoustem.

„Popsané archy pak budou následně spojeny jako by v jednu listinu a spolu s dalšími doklady o současném životě města uloženy do kovové schrány. Ta bude zapečetěna a při nadcházející rekonstrukci kláštera uložena do věžního prostoru,“ popsal Filip Putschögl.

Ojedinělost akce vyzdvihuje starosta města. „Jedná se o výjimečný počin. Takové jubileum může každý z nás zažít jenom jednou. Já bych městu formou vzkazu popřál, aby mu i dalších sto let vydrželo tempo posledních 19 let. Myslím, že i za sto let budou představitelé města slýchat chválu ze všech koutů světa na to, jak Český Krumlov vypadá,“ řekl Luboš Jedlička.

„Toto je akce určená opravdu všem. Bude to komorní decentní slavnost s barokní iluminací, kterou připraví kastelán zámku Pavel Slavko, a nebude chybět ani barokní ohňostroj,“ vyzývá k účasti také mluvčí města Jitka Augustinová.