Mírový, jemný, harmonický a klidný bude tento rok, který je dle lunárního kalendáře rokem zajíce. „Rok 2011 bude rozhodně mírumilovnější, než ten předešlý, což byl rok Tygra. Na druhou stranu, já jsem ve znamení tygra, ale jsem také mírumilovný člověk,“ usmála se Markéta Slunečná, členka pražského sdružení Lampijón, které se v sobotu staralo o doprovodný program čínského festivalu Songfest.cz – Rok zajíce 2011. Ten slavil v českokrumlovské divadle příchod nového lunárního roku. „Po prudkém tygrovi se můžeme těšit na pozastavení,“ uvedla pořadatelka akce a zároveň hlavní účinkující Feng-yün Song.

Ačkoliv její koncert, což bylo vyvrcholení celého dne, začínal až v půl osmé večer, lidé do divadla proudili už od čtyř hodin odpoledne. Na místě byl připravený takzvaný barevný jarmark s doprovodným programem pro celé rodiny. Ty mohly naplno pronikat do tajů východní kultury.
Jako první většinu návštěvníků zajímalo jídlo. Kofta, pakora, alupatra. Samé exotické názvy, které u mnohých vzbuzovaly obavy, ale jak se posléze ukázalo, jednalo se o vybrané pochoutky.

„Dost mě lákala ta pakora, tak jsem si ji dala. A je skutečně dobrá. Jedná se vlastně o bramborovou placku, i když dělanou trošku jiným způsobem,“ řekla jedna z návštěvnic, která dodala, že se hned doma bude muset podívat na recept, aby si obohatila jídelníček.

Oblíbenou zastávkou bylo malování na tělo. Snad každý návštěvník měl na sobě nějaký čínský symbol. A podle všeho ho má ještě dnes, protože malůvka na těle vydrží až týden. „Není to nijak zvláštní technika. Používám speciální kosmetickou barvu na takzvaný bodypaiting, což je malování na tělo. Věnuji se různým malůvkám, ale dnes dělám jen čínské a japonské symboly,“ řekla Ivana Švarcová, která se věnuje i takzvaným léčivým symbolům. Obrázky na těle totiž mají chránit před nežádoucími vlivy okolí, pomáhají při přechodu do nové životní etapy, podporovat léčení. Člověk může přijít s vlastní představou, který symbol by ho mohl chránit, nebo je mu nějaký doporučen.

Markéta Slunečná, které nikdo neřekne jinak než Slunečnice, zase nabízela mimo jiné speciální dřevěná tiskátka na látky.

„Abych se ale přiznala, ještě více, než čínská kultura, mě přitahují Indiáni. Jezdím za nimi do Ameriky a trávíme spolu i několik měsíců. Pomáhám lidem najít cestu sama k sobě,“ řekla Slunečnice. Podle ní mezi Indiány a například námi nejsou žádné podstatné rozdíly. „Jsou úplně stejní. Mají stejné radosti, stejné starosti.“

Letošní festival Songfest.cz – Rok zajíce 2011 se konal na třech místech republiky. Začalo se 27. ledna v pražském Paláci Akropolis, pokračovalo v sobotu v Českém Krumlově a akce byla završena včera v Hradci Králové.