Po travnatém břehu řeky se v českokrumlovské ulici U Vltavy dá běžně projít. V těchto dnech to ale nejde. Vrstva ledu, která se na Vltavě v úseku od jezu na Plešivci až k Benešovu mostu vytvořila, totiž přikryla i břehy podél koryta řeky.

„Bydlím tu od roku 1959, ale takhle řeka ještě zamrzlá nebyla. Bojím se chvíle, kdy ta vrstva ledu začne tát, voda se nám pak určitě dostane až do sklepa,“ uvedla v pátek obyvatelka ulice Marie Sikorová, jež sílu vodního živlu poznala už při ničivých povodních v roce 2002.

„Alespoň ty odpadkové koše by někdo mohl odnést,“ ukázala vzápětí na odpadové nádoby určené pro vodáky, které už vrstva ledu rovněž obemkla a jednu z nich dokonce povalila.

Podle správce toku, kterým je Povodí Vltavy, však situace zatím nikterak dramatická není. „Ledová tříšť na řece se dala do pohybu vlivem nízkých teplot a zastavila se o zamrzlou zdrž jezu u Benešova mostu,“ popsala současnou situaci v Českém Krumlově Michaela Pohůnková z oddělení styku s veřejností státního podniku Povodí Vltavy.

Doplnila, že voda tuto vrstvu ledu podtéká a nikde se nevylévá z břehů. „Žádné problémy v současné době hlášeny nejsou. Ve spolupráci s povodňovým orgánem města Český Krumlov situaci nepřetržitě monitorujeme a v případě potřeby jsme připraveni okamžitě zasáhnout,“ ujistila Michaela Pohůnková.

Zamrzlé koryto Vltavy pravidelně kontrolují rovněž českokrumlovští strážníci. „Jeden občan už nám hlásil, že se mu zdá, že hladina řeky stoupá. Prověřili jsme to, ale zatím je vše v pořádku,“ sdělil velitel českokrumlovských strážníků Jan Šítal.

V případě hrozícího nebezpečí jsou s likvidací ledové bariéry na řece připraveni pomoci také českokrumlovští profesionální hasiči.

„S případnými problémy si musí prvotně poradit správce toku, tedy Povodí Vltavy, ale pokud by příslušná opatření nebyl schopen zajistit on, také bychom uměli pomoci,“ ujistil Pavel Rožboud, ředitel českokrumlovského územního odboru Hasičského záchranného sboru Jihočeského kraje.

Zásah by však podle něj nebyl okamžitý, neboť českokrumlovští profesionálové mají pro zásah ve vodě jen základní vybavení, a tak by na pomoc museli povolat smluvní firmy anebo kolegy z ostatních regionů.

„V rámci integrovaného záchranného systému máme možnost zajistit spolupráci firem, které potřebnou technikou disponují. Při vyloženě krizových stavech bychom mohli využít i těžkou techniku ze záchranného útvaru v Hlučíně anebo přizvat kolegy z Jihomoravského kraje, kteří mají vybavení na odstraňování ledu pomocí trhaviny,“ vysvětlil Pavel Rožboud.